Реєстратори зможуть перевіряти достовірність судових рішень в онлайн-режимі

Державне підприємство «Національні інформаційні системи» запровадило інформаційний обмін з Державною судовою адміністрацією України (ДСА). Відтепер державні реєстратори та нотаріуси можуть отримувати повний текст судового рішення при розгляді заяв у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Над проєктом, окрім зазначених відомств, працювали Міністерство цифрової трансформації та Міністерство юстиції, за підтримки проєкту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» спільно з Фондом Східна Європа.

«Інформаційний обмін з ДСА – це черговий крок у рамках реалізації антирейдерських заходів в Україні, – наголосив генеральний директор ДП «НАІС» Олексій Бережний. – Він унеможливить незаконну перереєстрацію права власності, інших речових прав на нерухоме майно на підставі заяв з використанням завідомо підроблених рішень та ухвал суду, а це означає додаткові гарантії захисту права власності в Україні».

Завдяки використанню Системи електронної взаємодії “Трембіта”, вся інформація, що передається між органами, є захищеною та юридично значимою, адже всі запити завіряються за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) кожної зі сторін.

Чому це важливо

Однією з підстав для зміни речових прав на нерухомість є рішення суду. У таких випадках, заявник надає реєстратору рішення суду, проте єдиною можливістю перевірити справжність рішення, чи вступило воно в силу тощо, був письмовий запит до відповідного  суду. Водночас, у публічній версії Єдиного реєстру судових рішень низка важливих даних не розкриваються (замість конкретних імен та адрес використовуються Особа1, Особа2, Адреса1, Адреса2). Це дозволяло рейдерам знаходити будь-яке більш менш схоже за суттю судове рішення та підставляти потрібні імена та адреси.

Що змінилось

Відтепер реєстратор у таких випадках перевіряє справжність рішення безпосередньо у Єдиному реєстрі судових рішень, отримуючи повну інформацію, що включає сторони справи, адреси тощо, у режимі онлайн.

Інструкція користувача у частині інформаційної взаємодії з Єдиним державним реєстром судових рішень розміщена за посиланням.