Стартував третій цикл Open Data Challenge

14 лютого у Києві стартував третій цикл національного конкурсу інноваційних ідей та проектів на основі відкритих даних Open Data Challenge. Конкурс покликаний популяризувати створення сервісів на основі відкритих даних, які сприятимуть боротьбі з корупцією та вирішенню викликів у сфері будівництва, інфраструктури, юриспруденції, захисту довкілля, бізнесі тощо. До участі запрошуються розробники, підприємці, громадські активісти та інші прихильники відкритих даних.

Сфера відкритих даних розвивається в Україні вже чотири роки, але саме минулий рік був настільки насичений подіями, що його вже охрестили роком відкритих даних.

Голова Державного агентства з питань електронного урядування Олександр Риженко поділився успіхами :

«Зроблено чимало важливих кроків, наприклад, ми модернізували державний портал відкритих даних та встановили якісно нові вимоги до наборів, що публікуються. Крім того, українські державні дані почали републікуватися на Європейському порталі відкритих даних, що однозначно сприяє іміджу країни на міжнародній арені та залученню інвесторів. Знаково також, що Україна посіла друге місце серед країн, що досягли найбільшого прогресу за рівнем публікації та використання відкритих даних для підзвітності влади, розвитку інновацій і соціального впливу впродовж останніх чотирьох років. Тож можна сказати, що сфера відкритих даних є однією з пріоритетних в Україні».

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу KV_02086-1024x683.jpg

Серед інших перемог у сфері відкритих даних у 2018 році, які відзначають українці: зростання інтересу та знань про цю сферу у громадськості та бізнесу (35% опитаних), а також збільшення кількості проектів на основі відкритих даних (31%).

За словами Олександра Риженка, 2019 рік буде не менш насиченим і вже ведеться робота над розширенням переліку пріоритетних наборів даних, що будуть обов’язковими до публікації органами влади:

«Ми очікуємо, що цьогоріч кількість наборів даних, обов’язкових до публікації, буде розширена до 900. Зараз їх є 600. Існуючі набори доповняться даними зі сфери екології, охорони здоров’я та фіскальної служби. Оскільки зараз ми спостерігаємо високий попит на цю інформацію з боку громадськості»

Під час презентації, посол Великої Британії в Україні Джудіт Гоф розповіла про важливість організації таких конкурсів, як Open Data Challenge:

“Велика Британія переживає революцію відкритих даних. Відкриті дані трансформували наш підхід до діяльності Уряду. Ми відчуваємо та спостерігаємо покращення підзвітності та зростання ефективності і прозорості, що забезпечує відсутність будь-якої корупції. Битва проти корупції залишається актуальною та життєво важливою для України. Тут зібралися представники підприємств, стартапів, уряду, соціальних служб, а також неурядових організацій. Це саме той рівень партнерства, завдяки якому можна досягнути важливих змін. Ви змінюєте власну країну, змінюєте її на краще, ведете її вперед і я бажаю вам успіху у всіх починаннях. Я вдячна нашим американським партнерам, проекту TAPAS, представникам Уряду України та усім іншим хто підтримує цю роботу, у тому числі через Open Data Challenge”

“Відкриті дані є дуже важливим інструментом у боротьбі з корупцією. Вони допомагають підвищити прозорість та ефективність надання найрізноманітніших послуг. Як приклад позитивних змін можна навести результати дослідження економічного потенціалу відкритих даних, яке нещодавно проводилося в Україні. За 2017 рік відкриті дані принесли в економіку понад 700 мільйонів доларів. А до 2025 року ця сума може зрости до 1,4 мільярди доларів, що стане значним поштовхом для економічного зростання. ІЗ нетерпінням чекаємо результатів конкурсу Open Data Challenge та нових успіхів цього року і в майбутньому”, зазначив Джон Пеннел, Заступник директора місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні.

Open Data Challenge в Україні відбувається втретє і проходитиме у кілька етапів, включаючи прийом заявок, інтерв’ю з кандидатами, 4-місячну інкубаційну програму та визначення переможців, які розділять 2,5 млн гривень на розвиток своїх проектів. Водночас конкурс – це не лише шанс виграти призовий фонд, але й можливість розвинути свою ідею, отримати нові знання, налагодити контакти з однодумцями під час інкубаційної програми. Open Data Challenge має на меті мотивувати використовувати відкриті дані для створення суспільно важливих сервісів та продуктів. Одним із критеріїв відбору буде антикорупційний вплив проекту, а також інноваційна ідея та її бізнес-потенціал.

Конкурс проводиться в рамках проекту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS», за підтримки Державного агентства з питань електронного урядування України та в партнерстві з Фондом Східна Європа, 1991 Open Data Incubator.

У 2018 року на конкурс було подано 190 заявок з 27 міст України. Більшість проектів стосувалися сфер lega ltech, агропромисловості, закупівель, екології, інфраструктури та digital health. 48% учасників конкурсу представили ідеї, 32% мали готовий прототип, 12% знаходились на етапі тестування ринку, а решта – 8% – мали уже перші продажі. Загалом за час існування конкурсу було подано 360 проектів, 30 команд пройшли інкубацію, було обрано 9 переможців, що отримали сумарно 4 000 000 гривень та успішно продовжують розвиток своїх проектів. Зокрема, Monitor.Estate — cервіс, що шукає та аналізує юридичні ризики на первинному ринку нерухомості, LvivCityHelper — чат-бот міської ради Львова, що швидко та легко надає доступ до публічної інформації міста у режимі 24/7, «Суд на долоні» — аналітичний інструмент для пошуку, дослідження та візуалізації судових рішень, та інші.

Прийом заявок на конкурс триває з 14 лютого до 25 березня 2019 року.

Детальна інформація про умови участі та критерії відбору, особливості третього циклу конкурсу – на www.odc.in.ua.

ДОВІДКА

Open Data Challenge – це міжнародний формат конкурсу для проектів на основі відкритих даних, створений Open Data Institute, провідною міжнародною інституцією, що займається пропагуванням відкритих даних у світі. Open Data Challenge вперше стартував в Україні у 2017 році. Конкурс в Україні проводиться в рамках проекту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS», за підтримки Державного агентства з питань електронного урядування України та в партнерстві з Фондом Східна Європа, 1991 Open Data Incubator.