В Україні запрацювала інтерактивна мапа автобусних маршрутів

Тепер можна легко отримати інформацію про майже 4000 автобусних маршрутів від розкладу руху і проміжні станції до легальності перевізника.

9 квітня 2019 року, Київ. — Міністерство інфраструктури України спільно з Державним агентством з питань електронного урядування представили мапу «Мережа автобусних маршрутів» — інтерактивний інструмент на основі відкритих даних, що надає детальну інформацію щодо міжобласних та міжнародних автобусних маршрутів в Україні. Про це повідомили під час прес-брифінгу Міністр інфраструктури Володимир Омелян і голова Держагентства Олександр Риженко. Мапа реалізована Агенцією журналістики даних у межах проекту USAID/UK aid «Прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».

У сфері автобусних перевезень в Україні працює близько 20 тисяч пасажирських автотранспортних компаній, які обслуговують понад 100 мільйонів пасажирів щороку. Проте щонайменше 30-40% перевезень усе ще перебувають у тіні. Для покращення ситуації на ринку важливим є, у тому числі, забезпечення прозорості роботи учасників, цьому може сприяти мапа «Мережа автобусних маршрутів».

«Рік тому ми лібералізували ринок автобусних перевезень. Наша мета — якість та безпека для пасажирів. «Мережа автобусних маршрутів» — це інструмент, який не тільки показує автобусні маршрути та розклад руху, він також дозволяє пасажирам отримати інформацію щодо перевізників: хто обслуговує, маршрути, яким автопарком володіє перевізник, термін дії дозволу на перевезення. Міністерство інфраструктури максимально прозоре у своїй діяльності, карту створено на базі різних наборів відкритих даних», — зазначив Володимир Омелян, Міністр інфраструктури України.

«Мережа автобусних маршрутів» — це інструмент, який показує автобусні маршрути між містами в Україні та за кордоном, проміжні зупинки на маршрутах і точки перетину кордону. Усього на карті візуалізовано майже 4000 маршрутів. Завдяки використанню різних наборів відкритих даних карта дозволяє подивитися на автобусні перевезення цілісно.

«Відкриття даних щодо ліцензій на перевезення пасажирів і вантажів сприяло створенню сервісу, з допомогою якого тепер кожен охочий за лічені секунди може перевірити легальний перевізник чи ні. І на основі цієї інформації приймати рішення довіряти йому своє життя, чи ні. То ж цілковито можна сказати, що відкриті дані вже стали інструментом для покращення життя громадян», зауважив Олександр Риженко, голова Державного агентства з питань електронного урядування.

За його словами, з кожним роком держава відкриває усе більше інформації, якою активно користуються громадяни та бізнес. А журналісти та громадські активісти таким чином можуть аналізувати ефективність роботи органів влади.

Інструмент буде корисним:

  • Державі — адже дає можливість візуалізувати мережу автобусного сполучення, побачити, де воно недостатнє, а де існує конкуренція; планувати нові маршрути та керувати мережею, що склалася.
  • Бізнесу — дозволить отримати швидку та детальну інформацію про ринок перевезень, щоб планувати підприємницьку діяльність, розширюватися й шукати нові можливості для росту.
  • Громадянам — для планування поїздок, а також контролю легальності перевізників та якості перевезень.

«В Україні відбувається системна робота щодо покращення прозорості та підзвітності в сфері перевезень, у тому числі, за підтримки міжнародних донорів. Так, минулого року, були відкриті дані по ліцензіям на перевезення пасажирів, що дало змогу перевіряти законність маршруток. А також запущений Електронний кабінет перевізника, за підтримки USAID та UK aid, який значно спростив процес ліцензування, і тим самим дозволив учасникам ринку краще дотримуватись вимог законодавства. Уже майже 2500 перевізників отримали ліцензії у такий спосіб. «Мережа автобусних маршрутів» ще більше сприятиме покращенню роботи, як державних структур, так і перевізників, а також стане ефективним інструментом для інформування пасажирів і громадського контролю», — переконаний Петро Матіяшек, керівник проекту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах /TAPAS».

Щоб скористатися мапою потрібно зайти на сайт https://mtu.gov.ua/files/projects/bus.html або http://texty.org.ua/d/2019/bus_network, обрати одну з двох мап — «Міжнародні» або «Обласні» маршрути і вибрати населений пункт у списку чи скориставшись пошуком.

На карті з’являться маршрути, а справа — детальна інформація по кожному з них. Мапа є прикладом інтерактивних інструментів на основі відкритих даних державних органів, що дозволяють забезпечити доступ до суспільно важливих даних та представити їх у зрозумілій формі.