В Україні запрацював новий Реєстр будівельної діяльності

Це перший етап впровадження Єдиної державної електронної системи у межах реформування галузі містобудування України

17 липня 2020 року, Київ. – Цього тижня розпочали роботу новий Реєстр будівельної діяльності та Публічний портал системи. Вони є складовими Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, яка передбачає максимальну автоматизацію всіх процесів державного регулювання у будівництві з метою подолання корупції в цій галузі.

Проєкт реалізовано у партнерстві Міністерства розвитку громад та територій, Міністерства цифрової трансформації, Державної архітектурно-будівельної інспекції України (ДАБІ) та Офісу ефективного регулювання (BRDO) за підтримки проєкту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».

Реєстр будівельної діяльності забезпечує створення, збирання, накопичення, оброблення, захист, облік інформації про об’єкти та учасників будівництва і зв’язки між ними. На відміну від старого Реєстру дозвільних документів ДАБІ, де постійно траплялися корупційні зловживання, новий Реєстр перебуває винятково у власності держави. Він захищений від несанкціонованого доступу та зберігається у захищеному середовищі на національному провайдері хмарних сервісів та центрів оброблення даних (ЦОД) De Novo. 

Внесення кожного об’єкту до Реєстру відбуватиметься з прив’язкою до унікального ідентифікатора. Останній дозволить прив’язати до об’єкту всі дозвільні документи, містобудівну та проєктну документацію, відомості про учасників будівництва, фото та іншу інформацію на різних етапах будівництва, що зробить дані Реєстру якісними. Таким чином, можна буде запобігти внесенню некоректних даних до Реєстру та зробити швидким процес моніторингу законності будівництва на всіх етапах. 

Працівники будівельної сфери різних категорій дістануть захищений доступ до нового Реєстру через персональні електронні кабінети, щоб здійснювати дозвільні, регулювальні, контрольні та інші функції у сфері містобудування. Вхід до кабінету можливий лише з використанням кваліфікованого електронного (цифрового) підпису (КЕП) для гарантії захисту даних та фіксування усіх змін в документах.

Портал державної електронної системи у сфері будівництва (Публічний портал системи) надаватиме відкритий доступ до відомостей нового Реєстру будівельної діяльності, а також актуальну статистику щодо наданих послуг, оновлювану у реальному часі, онлайн-консультації через чат-бот та калькулятор для визначення класу наслідків будівель. 

За даними опитування BRDO щодо реформи державного архітектурно-будівельного контролю, 94% учасників ринку підтримують запровадження е-системи у сфері будівництва. Створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва стало можливим завдяки ЗУ 199 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва” та постанові “Про реалізацію експериментального проєкту щодо запровадження першої черги Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва”. Система надасть доступ до електронних автоматичних послуг без взаємодії з чиновниками, закріпить персональну відповідальність за внесені зміни та оброблення заявок, фіксуватиме кожну дію в межах системи та систематизує дані про всі об’єкти онлайн.

У липні запланований наступний етап впровадження Єдиної системи, а саме – запуск Електронних послуг сфери будівництва на порталі ДІЯ. Громадяни матимуть змогу отримувати автоматизовані послуги у сфері будівництва для об’єктів із незначним класом наслідків (СС1).

ДОВІДКА

Єдина державна електронна система – це ключовий елемент реформування системи містобудування, що має на меті максимальну автоматизацію процесів державного регулювання у будівництві. Чотири компоненти системи матимуть значний антикорупційний вплив, оскільки усунуть людський фактор у наданні послуг громадянам і бізнесу: новий Реєстр будівельної діяльності, Електронний кабінет користувача системи, Публічний портал системи та Електронні послуги сфери будівництва на порталі ДІЯ.