Відомі результати третього всеукраїнського Open Data Forum 2019

Штучний інтелект, перспективи розвитку економіки даних в Україні, визначення лідерів сфери та 2,5 млн грн на розвиток стартапів такі результати цьогорічного форуму

У Києві відбувся третій всеукраїнський Open Data Forum 2019. Фокус цьогорічної події: Україна – на шляху до економіки даних.

Форум зібрав близько 500 гостей, представників органів центральної та міської влади, професіоналів зі сфери державного управління, українських та міжнародних експертів, громадських активістів та стартап-спільноту – усіх, хто цікавиться розвитком і застосуванням відкритих даних в Україні.

У межах Open Data Forum 2019 говорили про те, як формується державна політика відкритих даних в Україні, що вже зроблено центральними органами влади та міськими радами у цій сфері, а також – про перспективи економіки даних в Україні, серед усього – і про потенціал використання штучного інтелекту та великих даних.

Окрім того, на форумі відбулися щорічна церемонія нагородження лідерів із розвитку відкритих даних в Україні Open Data Awards і нагородження українських стартапів, які змагались на Open Data Challenge за 2,5 млн грн на реалізацію та підтримку проєктів із використанням відкритих даних.

Відкрив подію Михайло Федоров, Віцепрем’єр-міністр – Міністр цифрової трансформації України. Він зазначив: «Мінцифра робитиме усе можливе, щоб надалі про Open Data Challenge дізнались якомога більше людей, а в Україні побільшало бізнес-проєктів на основі відкритих даних. Антикорупційні проєкти, що створюються завдяки відкриттю даних, мають особливу цінність для українського суспільства та оновлення влади. Наше завдання – відкривати ще більше даних, усі причетні органи влади мають сумлінно виконувати Постанову КМУ № 835».

Форум відбувся за підтримки USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS», що фінансується урядом США та Великої Британії.

«Протягом останніх років за підтримки міжнародних донорів Україна систематично працює над підвищенням прозорості та підзвітності у боротьбі з корупцією. Відкриті дані – це дійсно важливий інструмент у цій довгій мандрівці реформ. Відкриваючи інформацію про діяльність урядів таким чином, щоб її можна було обробити, ми можемо покращити взаємодію держави та суспільства, а також – ефективність Уряду, що допоможе розбудувати таку потрібну взаємну довіру. Також ми прагнемо рухатись до економічного зростання, створюючи фундамент для нових бізнес-моделей та програмного забезпечення, що будуватимуться на основі відкритих даних», – прокоментувала Мелінда Сіммонс, Посол Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні.

Крістіна Квін, заступниця Голови Місії США в Україні, зазначила:«Уряд Сполучених Штатів Америки має за честь підтримувати Україну у впровадженні реформ, пов’язаних із відкритими даними. Адже всі ми рухаємось до однієї мети – прозоре та ефективне урядування. Доступ до інформації є важливим для демократичного суспільства: він дозволяє журналістам та громадським активістам здійснювати їхню роботу, бізнесу – приймати поінформовані рішення, а громадянам – використовувати їхні права. Україна демонструє прогрес у процесах надання своїм громадянам більше доступу до урядової інформації. Наразі, за міжнародними дослідженнями, Україна має найбільш розвинену екосистему відкритих даних у Східній Європі. Для того, щоб досягти таких високих результатів, потрібна хороша команда, велика підтримка і лідерство українського Уряду, а також – залучення громадянського суспільства, приватного бізнесу та міжнародних партнерів для відкриття даних для громадськості. Таким чином, Україна буде популяризувати демократію і можливості відкритих даних».

У підсумку щорічної церемонії нагородження Open Data Awards, де відзначають лідерів із розвитку відкритих даних в Україні, судді визначили переможців у п’яти номінаціях:

  • Open Data Government Award. За найвищі стандарти публікації відкритих даних центральними органами управління – Міністерство інфраструктури України.   
  • Open Data City Award. За найвищі стандарти публікації відкритих даних міськими органами управління – Тернопіль.
  • Open Data Business Award. За найефективніше використання відкритих даних для трансформації бізнесу – Офіс ефективного регулювання (BRDO).
  • Open Data Social Impact Award. За найбільший соціальний вплив використання відкритих даних – Ініціатива CoST Ukraine.
  • Open Data Leader Award. За найвищі особисті заслуги у розвитку відкритих даних – Павло Ткаченко й Ірина Черниш (SaveEcoBot).

Фіналом форуму стало нагородження українських стартапів, які змагались на Open Data Challenge за призовий фонд 2,5 млн грн на реалізацію та підтримку проєктів із використанням відкритих даних. Судді обрали 5 переможців, серед яких:

  • Назар CityBot – муніципальний чат-бот, який інформує про роботу комунальних служб міста, попереджає про аварії та відключення, збирає дані лічильників та повідомляє про тарифи та їх зміни тощо.
  • Inspect.in.ua – вебсервіс, який, базуючись на результатах уже проведених перевірок компаній, формує перелік розповсюджених порушень, генерує персоналізовані рекомендації щодо усунення недоліків та виконує підбір зовнішніх спеціалістів.
  • Відкрита Влада – аналітичний вебсервіс для моніторингу роботи та виявлення корупційних зв’язків серед політиків, чиновників, державних, комунальних підприємств та організацій.
  • Мапа Реновації – інтерактивна мапа, що надає інформацію про стан закинутих будівель і просторів міста, пов’язані з ними виконавчі провадження, цільове призначення землі, актуальну діяльність активістів і забудовників.
  • Знай свого чиновника (Запарканом) – вебсервіс, який надає аналітичну інформацію для оцінювання чиновника на основі задекларованих статків, зв’язків із компаніями чи особами – та генерує загальний рейтинг чиновників за ризик-факторами.

«Дані мають працювати. Саме тому, крім підтримки органів державної влади у відкритті та публікації даних, які раніше не були доступні для широкого загалу, уже третій рік поспіль у межах Open Data Challenge наш проєкт підтримує стартапи, які створюють корисні інструменти на основі відкритих даних. Багато проєктів наших минулорічних випускників зростають до загальнодержавних масштабів, і це не може не тішити. Я певен, переможці третього відбору створять нову хвилю важливих трендів та можливостей розвитку сфери відкритих даних, економіки даних в Україні та матимуть антикорупційний вплив», – додав Петро Матіяшек, керівник USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».

_________________________

Про організаторів та партнерів

Міністерство цифрової трансформації України – центральний орган виконавчої влади, що відповідає за впровадження політики Уряду щодо електронного урядування, інформатизації, розвитку інформаційного суспільства, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, цифровізації органів державної влади. Міністерство цифрової трансформації України разом з іншими органами державної влади та міжнародними партнерами сприяють впровадженню електронних послуг у багатьох сферах економіки – будівництво, земельні послуги, екологія, реєстрація бізнесу, оформлення субсидій, державна допомога тощо.

USAID/UK aid проєкт «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» – проєкт технічної допомоги, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та урядом Великої Британії через UK aid, спільно з українським Урядом, місцевою владою та громадянами працює над удосконаленням системи публічних закупівель, електронних послуг та доступу до відкритих даних для зменшення корупції. Проєкт виконується Фондом Євразія у партнерстві з органами державної влади України та у співпраці з українськими та міжнародними організаціями.