Електронні публічні закупівлі

Вдосконаленням системи публічних закупівель, електронних послуг та доступу до відкритих даних для зменшення корупції.

Мета компоненту

Підтримка розвитку екосистеми публічних закупівель та професіоналізація галузі для подолання корупції у публічних закупівлях.

Цілі та результати компоненту

Юридична підтримка публічних закупівель

Допомога Уряду України у підготовці ключових правових та нормативних положень, необхідних для виконання завдань, викладених у Стратегії реформування публічних закупівель до 2022 року (далі-Дорожня карта), для забезпечення гармонізації законодавства України з директивами Європейського Союзу щодо державних закупівель та моніторинг і надання експертних висновків щодо законодавчих змін, які можуть підвищити корупційні ризики, а також підтримка Міністерства економічного розвитку і торгівлі України під час участі у роботі Комітету Світової організації торгівлі (СОТ) з питань державних закупівель.

Командою проєкту були надані коментарі та рекомендації до 17 нормативно-правових актів, що регулюють публічні закупівлі.

Станом на січень 2019 року прийнято наступні нормативно-правові акти:

Ці документи запроваджують нові можливості здійснення закупівлі через централізовані закупівельні організації, а також важливу функцію моніторингу та порядок її здійснення через електронну систему закупівель Prozorro Державною аудиторською службою.


Інвестиції в технічну підтримку ІТ системи Prozorro

З набранням чинності Закону про публічні закупівлі 1 серпня 2016 року, згідно якого усі державні закупівлі проводяться через систему публічних електронних закупівель, платформа Prozorro потребує постійної технічної підтримки для забезпечення надійного рівня роботи системи при зростаючому обсязі операцій.

Проєкт USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» сьогодні є найбільшим донором системи Prozorro. Значна фінансова підтримка була надана на міграцію системи з хостингу Amazon Web Services в український дата-центр De Novo.

Починаючи з червня 2017 року по 1 березня 2018 року переміщено майже 45 терабайт інформації, понад 30 млн файлів та всі важливі компоненти для функціонування системи Prozorro. Такий переїзд є унікальним для України з використанням передових IT-досягнень.

Також проєктом надано технічну підтримку для забезпечення надійного рівня роботи електронної системи Prozorro при зростаючому обсязі операцій, а саме:

 • забезпечено інтеграцію електронної системи Prozorro з Єдиним державним реєстром юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та з реєстром;
 • лікарських засобів МОЗ. Також завершено перший етап інтеграції електронної системи Prozorro з Веб-порталом Державної казначейської служби;
 • удосконалено модуль оскарження електронної системи публічних закупівель Prozorro;
 • електронну систему публічних закупівель Prozorro забезпечено резервним дата центром для підтримки безперервної діяльності та безпеки системи;
 • в електронній системі закупівель Prozorro запроваджено електронну тендерну документацію, що розширює можливості для антикорупційного моніторингу та аналізу;
 • створено кабінет ЦЗО в електронній системі закупівель Prozorro.

Інвестиції в технічну підтримку ІТ системи Prozorro.Sale

Керівний комітет затвердив правила роботи проекту Prozorro.Продажі

Розроблено модуль аукціонів з оренди землі в електронній торговій системі ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ, в листопаді 2018 року перші лоти з’явились в системі.


Професіоналізація публічних закупівель

Для підвищення професіоналізму закупівельників та аналізу ефективності закупівельних процесів проєктом «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» було створено навчально-аналітичний Центр вдосконалення закупівель на базі Київської Школи Економіки. Найбільші державні підприємства, представники органів влади та органів місцевого самоуправління пройшли навчання на Програмі професіоналізації закупівель. Даний навчальний курс – це перша в Україні та Східній Європі програма післядипломної освіти із закупівель. Серед наглядової ради та викладачів — міжнародні академіки, TOP-менеджмент великого бізнесу, лідери реформи закупівель в Україні. Програма професіоналізації закупівель поєднує актуальні міжнародні підходи до закупівель, український контекст та останні вимоги щодо професійної підготовки закупівельників. Аналітичний компонент Центру веде дуже активну підтримку МЕРТУ у впровадженні нових механізмів регулювання сфери публічних закупівель, впроваджує онлайн інструменти.

РЕЗУЛЬТАТИ

210 випускників Програми професіоналізації закупівель Центру вдосконалення закупівель Київської Школи Економіки (станом на грудень 2018 р.)
48 тренерів пройшли Програму тренінгів для тренерів (станом на грудень 2018 р.)
7 135 фахівців у сфері публічних закупівель підготовлені випускниками Програми тренінгів для тренерів
98 випускників Програми фахівець з публічних закупівель Центру вдосконалення закупівель Київської Школи Економіки (станом на грудень 2019)
60 випускників Програми менеджер з публічних закупівель Центру вдосконалення закупівель Київської Школи Економіки (станом на грудень 2019)
22 випускників Програми менеджер централізованої закупівельної організації Центру вдосконалення закупівель Київської Школи Економіки (станом на грудень 2019)

У цілому в планах на 2016-2021 рр.:

500 випускників Програми професіоналізації закупівель Центру вдосконалення закупівель Київської Школи Економіки
125 тренерів пройдуть навчання у Програмі тренінгів для тренерів
3 830 фахівців у сфері публічних закупівель будуть підготовлені випускниками Програми тренінгів для тренерів


Підвищення довіри громадськості та бізнесу до системи публічних закупівель

З метою зменшення корупційних ризиків у галузі закупівель, залучення громадських організацій до моніторингу галузі та підвищення рівня компетенції громадських активістів у цій сфері, проєкт «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» проводить наступні активності:

 • Підтримка DOZORRO-спільноти, яка об’єднує 25 громадських організацій з усієї України з метою систематичного моніторингу тендерів та виявлення корупційних ризиків у закупівлях. Лише за 2018 рік було опрацьовано більш як 12 000 закупівель із порушеннями. Для захисту інтересів громадян і бізнесу DOZORRO розвиває платформу та аналітичні інструменти, що дали можливість більш як 650 000 користувачам перевірити закупівлі країни.

 • Робота мережі тренерів з використання та моніторингу системи Prozorro. Завдяки роботі координаторів Prozorro та проведенню регулярних семінарів в регіонах поглиблилися знання у сфері закупівель, бізнес почав більше цікавитися сферою публічних закупівель та навчатися працювати в ній, а громадські організації активніше зайнялися моніторингом сфери публічних  закупівель. Протягом 2017 року було проведено понад 200 навчальних семінарів для більш ніж 6 600 слухачів.
 • Проведення навчального онлайн-курсу «Публічні контракти та громадський моніторинг». З травня 2017 р. на платформі “Відкритий університет Майдану” розміщений навчальний курс “Публічні контракти та громадський моніторинг”. Це перша програма, яка покликана популяризувати та допомогти опанувати роботу з даними систем Prozorro, DOZORRO, eData, Youcontrol та інших. На програмі курсу слухачі розглядають суспільну активність та увагу до державних/публічних контрактів, насамперед щодо закупівель та операцій з державним/комунальним майном.
 • Індекс найкращих практик та система ризик-індикаторів Prozorro. Інструменти дають можливість більш ефективно аналізувати публічні закупівлі за допомогою електронної системи. Зокрема система ризик-індикаторів дозволяє ідентифікувати тендери, за якими є підвищений ризик неефективності проведення процедури або ризик обмеження конкуренції. Інструменти створені фахівцями Transparency International Україна у співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку, Omidyar Network та Open Contracting Partnership.
 • Київська Школа Економіки розробила CPV-toolдля покращення менеджменту процесу закупівлі і вибору набільш оптамльного CPV коду для проведення закупівель. Даний інструмент став багатоцільовим засобом, який допомгає зробити процес закупівлі більш ефективним, а також проподити аналіз ринку та груп товарів на основі CPV кодів. Розробники  отримав позитивні відгуки про свій інструмент як від зацікавлених сторін, так і від учасників ринку. Станом на кінець 2018 року сервісом скористалися більше 10000 разів.

Проведення спеціалізованих досліджень а галузі публічних закупівель

Команда проєкту разом з партнерам проєкту Transparency International Україна та Київська Школа Економіки проводять ряд досліджень публічних закупівель в Україні:

 • «Реформа публічних закупівель в Україні та результати роботи електронної системи Prozorro»– це аналітичний звіт, який виходить один раз на півроку та охоплює всі основні зміни в сфері законодавства, технічного забезпечення та адміністрування, а також подає основні статистичні дані системи ProZorro. Крім того, цей звіт містить опис методології аналізу системи ProZorro, яку було розроблено в Transparency International Україна і яку організація закликає використовувати громадських активістів для моніторингу публічних закупівель.
 • «Чи потрібно давати учасникам публічних закупівель 24 години на виправлення помилок?»– дослідження Київської школи економіки, в якому аналітики Центру вдосконалення закупівель проаналізували можливість виправляти несуттєві помилки під час тендеру, що у кінцевому результаті значно зменшить кількість зайвих дискваліфікацій за формальними ознаками у тендері. Це дослідження є базою для внесення відповідних змін у законодавство України.
 • «Пропозиції щодо оптимізації механізму оскарження»– дослідження Київської школи економіки, у якому фахівці Центру вдосконалення закупівель провели аналіз даних про оскарження торгів за 2016-2017 рр., виявили проблеми механізму оскарження та внесли ряд пропозицій щодо їх виправлення. Це дослідження є базою для відповідних змін у законодавстві України.
 • «Аналіз пропозиції поширити регулювання на всі публічні закупівлі, починаючи з 3 000 грн»– дослідження Київської школи економіки, в якому проводиться аналіз ідеї щодо поширення регулювання публічних закупівель на малі суми, а також наводяться позитивні та негативні наслідки, можливі ризики та оцінки при зміні принципів визначення порогів та запровадження спрощеної конкурентної процедури на малих сумах. Це дослідження є базою для внесення відповідних змін у законодавство України.

Співпраця з Міністерством охорони здоров`я України за наступними напрямками:

 • Технічна допомога з метою підвищення гнучкості та функціональності електронної системи публічних закупівель Prozorro. Реалізація нового інструменту у системі Prozorro – е-Каталогівдля здійснення закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення. Інструмент дозволяє закуповувати невеликі партії типових товарів всього в кілька кліків мишкою – як у звичайному інтернет-магазині. Відтепер державні замовники мають можливість швидко і легко купувати базові позиції в рамках допорогових закупівель – до 200 тисяч гривень, а саме: папір, канцелярські товари, типову офісну техніку, паливно-мастильні матеріали, а також лікарські засоби і медичні вироби. Замовник бачить всі цінові пропозиції та має змогу замовити товар, який йому найбільше підходить, після чого постачальник забезпечує доставку. Впровадження е-Каталогів дозволяє: 1) економити час та ресурси на участь у тендерах, 2) спростити процеси закупівлі найпопулярніших серед державних замовників товарів, 3) підвищити ефективність допорогових торгів за рахунок конкуренції між постачальниками у кожній із категорій товарів. За закупівлі медичної продукції відповідає державне підприємство “Медичні закупівлі України”. Рукавички, шприци, бинти, інші медичні товари та ліки можна замовити онлайн — за адекватною ціною, перевіреної якості та з мінімальним адміністративним навантаженням на замовника, адже вся основна робота вже буде зроблена державним підприємством “Медичні закупівлі України”.
 • Законодавча та регуляторна підтримка Міністерства охорони здоров’я з метою визначення особливостей та розробки законодавства для ефективного проведення публічних закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення. Закупівля лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення, орієнтованих на потреби пацієнта, через електронну систему закупівель Prozorro та виконання завдань визначених у Концепції реформування закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2017 року № 582 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2018 року № 720-р). У вересні 2019 року Міністерству Охорони Здоров’я офіційно передано напрацьований пакет законопроєктів щодо ефективного здійснення закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення за кошти державного бюджету.
 • Професіоналізація публічних закупівель в Міністерстві охорони здоров’яшляхом проведення Київською школою економіки навчання та тренінгів для представників МОЗ та уповноваженої на закупівлі організації. Навчальні поїздки та проведені тренінги посприяли підвищенню професійного рівня та фаховості співробітників МОЗ та відповідного ДП у питаннях управління процесом закупівель лікарських засобів, медичних виробів, допоміжних засобів та інших товарів медичного призначення.