Open Data

Підтримка органів державної влади у відкритті та публікації даних, які раніше не були доступні для широкого загалу.

Мета компоненту

Підвищення ефективності та прозорості роботи органів влади, надання доступу населенню до публічної інформації із різних галузей та використання відкритих даних для створення корисних інструментів для суспільства та бізнесу.

Цілі та результати компоненту

Розробка та імплементація політики відкритих даних в Україні

Створення Дорожньої карти розвитку відкритих даних в Україні на 2017 рік

Дорожня карта розвитку відкритих даних в Україні на 2017 рік – це комплексний план дій Уряду з імплементації шести принципів міжнародної Хартії та розвитку відкритих даних в Україні. Зміст документу є результатом публічних консультацій та дискусій з представниками бізнесу, стартап-спільноти, громадського сектору та органів влади. Документ містить 6 розділів, 21 підрозділ та 59 завдань, головною метою яких є впровадження та реалізація принципу «Open by Default» («Відкриті за замовчуванням»).

Триває розробка Дорожньої карти розвитку відкритих даних в Україні на 2018-2019 рр., презентація якої запланована у травні 2018 року.


Впровадження інновацій з використанням відкритих даних

Проведення конкурсу міжнародного формату для проектів на основі відкритих даних

Open Data Challenge – національний конкурс інноваційних ідей та IT проектів на основі відкритих даних. У 2017 році конкурс вперше був проведений в Україні. Його метою є сприяння розробникам, підприємцям, дизайнерам, дослідникам та громадським активістам у використанні відкритих даних для розробки сервісів і продуктів, які сприятимуть вирішенню проблем українського суспільства. У 2017 році отримано понад 170 заявок з усієї України. Переможцями стали проекти «Відкритий ринок вугілля», «Суд на долоні» та «Штрафи UA», які розділили призовий фонд у 1 500 000 гривень. Призовий фонд конкурсу у 2018 році складає 2 500 000 гривень.

Створення інструментів візуалізації на основі відкритих даних

Разом з партнером проекту Тexty.org.ua створено аналітичні інтерактивні інструменти з використанням відкритих даних.

 • «Зима близько. Стеж за запасами вугілля» – дає змогу відслідкувати оперативні дані про запаси вугілля на енергогенеруючих станціях та стан виконання програми з накопичення цього ресурсу, а також отримати інформацію у відкритому доступі про всі функціонуючі ТЕС та про 6 найбільших ТЕС, які працюють на вугіллі. Інструмент створений у партнерстві з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.
 • «Зліт дозволено» – дає можливість оцінити кількість вільних частот на міжнародних авіаційних маршрутах. Інструмент містить інформацію про надані права на міжнародні рейси, умови міжнародних угод про повітряне сполучення, дані розкладів деяких авіакомпаній. Візуалізація створена у партнерстві з Державною авіаційною службою України.
 • «Вінниця комунальна. Як швидко міські служби реагують на телефонні звернення» – показує аналітику даних вінницького проекту “Цілодобова варта” за 4 роки – гарячої лінії міста щодо звернень громадян з проблемних запитань, а саме звідки та коли надходять дзвінки, як на них реагують різні відповідні служби. Інструмент створений у партнерстві з Вінницькою міською радою.
 • «На околицях навчають гірше. Як чернівецькі школярі складають ЗНО» – використовуючи дані про результати ЗНО, фінансування шкіл та статистику, яку збирає міське управління освіти Чернівців, аналітика визначає закономірності шкільної освіти у місті. Також встановлено, що виявлені проблеми є характерними для усієї української шкільної освіти. Візуалізацію створено у партнерстві з Чернівецькою міською радою.

Розвиток та підтримка спільноти відкритих даних в Україні

Open Data Forum

У 2017 році відбувся перший Open Data Forum, який зібрав понад 300 учасників і став найчисленнішою на сьогодні подією у галузі відритих даних в Україні. Форум об’єднав представників центральної та міської влади, українських та міжнародних експертів, громадських активістів та стартап спільноту навколо теми розвитку та застосування відкритих даних в Україні. Метою Форуму є створення платформи для спільного пошуку можливостей ефективного використання соціально-економічного потенціалу відкритих даних й обговорення трендів та інновацій у міжнародній практиці застосування даних на користь розвитку локальних спільнот.

Open Data Awards – нагорода лідерів у галузі відкритих даних

Open Data Awards – відзначення державних установ, громадських і комерційних організацій та активістів за досягнення у розвитку відкритих даних в Україні. Перша нагорода відбулася у 2017 році під час проведення Open Data Forum у 6-ти номінаціях:

 • Open Data Business Award (за найефективніше використання відкритих даних для трансформації бізнесу);
 • Open Data Government Award (за найвищі стандарти публікації відкритих даних центральними органами управління);
 • Open Data City Award (за найвищі стандарти публікації відкритих даних міськими органами управління);
 • Open Data Social Impact Award (за найбільший соціальний вплив від використання відкритих даних);
 • Open Data Leader Award (за найвищі особисті заслуги у розвитку відкритих даних);
 • Open Data Media Award (за найкраще використання відкритих даних у журналістиці).
Створення Національної мережі тренерів з відкритих даних: підготовка агентів змін в містах

Національна мережа тренерів з відкритих даних об’єднує активістів, які сприяють розвитку відкритих даних на місцевому рівні, формують стратегію відкритих даних у містах, налагоджують співпрацю з органами місцевої влади, проводять тренінги та воркшопи з відкриття даних для місцевих органів влади, активістів, підприємців та інших зацікавлених сторін. Метою створення мережі є підвищення доступності та якості відкритих даних в Україні, зміцнення спроможності державних установ у публікації відкритих даних, збільшення ролі даних у здійсненні державної політики та підвищити громадський попит і та навички роботи з відкритими даними.

Станом на березень 2018 року підготовлено 36 тренерів з відкритих даних у 31 місті України.

Open Data Leaders Network

Міжнародний формат навчання та обміну ідеями у галузі відкритих даних, яка розроблена спеціально для представників державних органів. Під час триденного інтенсиву учасники удосконалюють свої знання про відкриті дані, вчаться розробляти та реалізовувати стратегії відкриття даних у своїх містах, отримують консультації провідних міжнародних експертів у сфері відкритих даних.

Станом на березень 2018 року участь у програмі взяло 13 представників органів місцевого самоврядування та 6 представників центральних органів виконавчої влади.

Open Data Story Camp

Open Data Story Camp – це інтенсив з аналізу та візуалізації даних для журналістів-розслідувачів, програмістів, аналітиків та громадських активістів. Метою Open Data Story Camp є надання можливості активістам реалізувати свою ідею, провести антикорупційне дослідження, створити суспільно-корисний сервіс.

В рамках програми відбулося два інтенсиви:

 • з аналізу даних з Єдиного державного реєстру судових рішень України (серпень 2017 року);
 • з аналізу даних про бенефіціарів українських компаній (вересень 2017 року).

Модернізація порталу data.gov.ua

Тривають роботи над удосконаленням існуючого Єдиного державного порталу відкритих даних data.gov.ua з метою забезпечення своєчасного розміщення органами влади наборів даних, які підлягають оприлюдненню, а також іншої публічної інформації у форматі відкритих даних. Метою модернізації порталу є надання доступу до публічної інформації органів влади з можливістю її використання в різноманітних цілях: від наукових досліджень, інновацій, бізнес-проектів до суспільного контролю за органами влади.


Розвиток відкритих даних у містах

Запуск пілотних проектів з розвитку відкритих даних у містах України

Пілотні проекти з містами України – це ініціатива для розвитку відкритих даних у містах з метою збільшення прозорості міської влади та забезпечення доступом мешканців міст до важливої інформації у форматі відкритих даних.

У рамках пілотного проекту міста отримують експертну допомогу кращих фахівців з відкритих даних, а саме: проведення аудиту даних, які є у розпорядженні міських рад, надання рекомендацій щодо підготовки та публікації наборів відкритих даних, допомога у запуску міських порталів відкритих даних та створення корисних для міста веб-інструментів. Важливою складовою проекту є проведення консультацій з представниками місцевих громад – бізнесом та активістами – щодо пріоритетності наборів даних, які становлять інтерес для жителів міста.

Першими пілотними містами у 2017 році стали Вінниця та Чернівці, а у 2018 році приєдналися Житомир, Івано-Франківськ та Кропивницький. До того ж, у вересні 2017 року Вінниця та Чернівці долучилися до Міжнародної хартії відкритих даних та разом з експертами розробили плани дій з реалізації її принципів. Ці міста взяли на себе зобов’язання перед світовою спільнотою щодо розвитку відкритих даних у своїх громадах.

Експертна підтримка запуску місцевих порталів відкритих даних

Фахівці проекту допомагають учасникам програм Open Data Leaders Network та Національної мережі тренерів з відкритих даних по завершенню навчання запускати портали відкритих даних у своїх містах. У 2017 році міські портали відкритих даних з’явилися у Дніпрі та Дрогобичі завдяки підтримці місцевої влади та знанням активістів.


Дослідження у сфері відкритих даних

«Економічний потенціал відкритих даних для України» (квітень 2018 року)

Перше дослідження в Україні, яке дає оцінку впливу відкритих даних на українську економіку. В ньому описується ситуація з відкритими даними в країні, наводяться результати аналізу економічного впливу та впливу відкритих даних на працевлаштування в Україні, а також аналізується як відкриті дані можуть посилювати ріст української економіки. Дослідження підготовлене Київською Школою Економіки разом з Lateral Economics, Open Data Institute та проектом USAID/ UK aid “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах».

Розробка індикаторів та оцінки прогресу органів центральної та місцевої влади у сфері відритих даних.

У співпраці з міжнародною організацією Open North розробляється інструмент внутрішньої системи індикаторів оцінки діяльності державних органів України у сфері відкритих даних. Цей інструмент допомагатиме міністерствам відслідковувати прогрес у провадженні політики відкритих даних в Україні. В розробку індикаторів оцінки покладено шість принципів Хартії відкритих даних