18 січня 2017 року відбувся ідеатон щодо Дорожньої карти відкритих даних в Україні на 2017 рік для представників громадського сектору та медіа. Головною метою ідеатону є залучити представників громадськості до обговорення та надання пропозицій до Дорожньої карти розвитку відкритих даних в Україні на 2017 рік, яку розробляє Державне агентство з питань електронного урядування за підтримки нашого проекту.

Розробка Дорожньої карти відкритих даних є частиною зобов’язань, взятих Україною при приєднанні до Міжнародної хартії відкритих даних, а якість документу Дорожньої карти – вже в тому числі і питання престижу країни. За словами Олексія Вискуба, якість залежатиме в першу чергу від того, наскільки прозоро відбуватиметься процес розробки, а отже – наскільки громадянське суспільство і експертна спільнота будуть задіяні в цьому процесі.  “Ви контролюватимете нас, ми залучатимемо вас” – так описав він не лише процес розробки Дорожньої карти, але ключовий принцип взаємодії влади і суспільства загалом.  На думку пана Вискуба, саме через взаємну підзвітність можна запровадити новий, більш ефективний тип взаємодії між урядом та громадянським суспільством.

Дорожня карта розвитку відкритих даних в Україні на 2017 рік – це поєднання аналізу Дорожньої карти 2016 року, рекомендацій експертів та результатів публічного обговорення Карти з представниками громадянського суспільства. Дорожня карта розвитку відкритих даних побудована на основі Міжнародної хартії відкритих даних, до якої Україна нещодавно приєдналась та зобов’язана імплементувати. Основною цінністю нової Дорожньої карти буде розвиток «культури відкритих даних» та створення живої екосистеми даних, активними учасниками якої будуть українські громадяни, зазначила Надія Бабинська, консультант нашого проекту, аналітик Дані міст/Apps4Cities, Civil Network OPORA та TechSoup.

За висновками ідеатону, громадські активісти та журналісти вважають, що в Україні рік 2017 має бути присвячений реалізації принципу open data by default (відкриті дані за замовчунням). Учасники ідеатону  надали пропозиції щодо пріоритетних наборів даних, серед яких мають бути адміністративні дані, дані щодо окупованих територій, а також первинні документи. Громадські активісти і журналісти зауважили на необхідність посилення підзвітності за відкриті дані, їх публікацію, призначення та надання повноважень і фінансування відповідальним.

Наразі проведені три ідеатони з представниками уряду, бізнес- та стартап-спільнот, громадянського суспільства та медіа, у результаті яких зібрані ідеї щодо вдосконалення якості та процесу відкриття даних. Найближчим часом ми разом з Державним агенством з питань електронного врядування представимо готову Дорожню карту розвитку відкритих даних в Україні на 2017 рік. Слідкуйте за останніми новинами на нашому сайті та Фейсбук-сторінці!