22 грудня 2016 року ми провели зустріч-дискусію «Open by Default: стан та пріоритети розвитку відкритих даних в Україні» в рамках компоненту відкритих даних нашого проекту. Зібравши широке коло експертів сектору відкритих даних та представників громадськості, ми мали на меті зробити обговорення Дорожньої карти розвитку відкритих даних України у 2017 максимально публічним та відкритим.

Однією з головних задач зустрічі було не тільки підвести підсумки, але й безпосередньо обговорити недоліки та труднощі виконання Дорожньої карти 2016. Діана Зубко, експертка з питань демократичного врядування ПРООН в Україні, розповіла про проведення оцінки готовності до відкритих даних в Україні, залучення експертів та громадського сектору до обговорення, що в результаті перетворилось на рішення створення певного плану розвитку, а саме Дорожньої карти розвитку відкритих даних в Україні.

Олексій Вискуб, заступник голови Державного агентства з питань електронного урядування – головного державного органу, що відповідає за відкриття даних в Україні, наголосив на важливості таких ініціатив, як розробка Дорожньої карти відкритих даних та залучення громадськості до аналізу пріоритетності відкриття даних. П. Вискуб розповів про те, як перед Держагенством у 2015 році постало питання методології відкриття даних та ключових функціональних чинників, як-от роботи з чиновниками, стану інформаційних систем та залученості експертів та громадськості. За останній рік, наголосив він, вдалось зробити низку важливих заходів щодо відкритих даних, як наприклад, проведення аудиту в органах влади та приєднання до Міжнародної хартії відкритих даних. П. Вискуб зазначив, що за рік Держагенство накопичило досвід для того, щоб продовжувати роботу над розвитком відкритих даних у контексті Дорожньої карти, але головною проблемою залишається відсутність достатньої колаборації між органами влади та залученням експертної та громадської спільноти. Іншою проблемою, також, є якість даних: “Ми самі добре розуміємо, що ті дані, що є зараз на порталі, є поганої якості і їх важко назвати відкритими, тому у 2017 році ми плануємо фокусуватись на якості, а не кількості даних.” – зазначив П. Вискуб.

“Ми самі добре розуміємо, що ті дані, що є зараз на порталі [data.gov.ua], є поганої якості і їх важко назвати відкритими, тому у 2017 році ми плануємо фокусуватись на якості, а не кількості даних.”

 

Андрій Газін, аналітик Агенції журналістики даних Texty.org.ua, розповів про аналіз виконання Дорожньої карти розвитку відкритих даних державними установами та описав проблеми у імплементації задач Дорожньої карти, та рекомендації до їх вирішення. Частину проблем, зазначив П. Газін, можна вирішити змінами до самої Дорожньої карти, частину – вдосконаленням порталу data.gov.ua та підвищенням «культури публікації даних». У контексті роботи порталу data.gov.ua існують проблеми з функціональністю та загальною архітектурою порталу, а також є затримки у завантаженні порталу та недоліки у процесі завантаження та видалення даних. У своєму резюме до стратегії подальшої роботи з розвитком відкритих даних в Україні, П. Газін наголосив на необхідності узгодження Постанови про відкриті дані з іншими законодавчими актами.

 

“Головною перевагою приєднання до Міжнародної хартії є доступ до найкращих світових практик відкритих даних, що, в свою чергу, надасть керівні принципи для розвитку відкритих даних в Україні.”

Про міжнародну практику розвитку відкритих даних розповіла Катерина Оніліогву, керівник напрямку відкритих даних проекту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах». Світовим стандартом практик відкритих даних є Міжнародна хартія відкритих даних, до якої Україна приєдналась першою на пост-радянському просторі, що є серйозним та важливим кроком у прогресі країни в контексті відкритих даних, зазначила П. Оніліогву. “Головною перевагою приєднання до Міжнародної хартії,” – на думку П. Оніліогву, – “є доступ до найкращих світових практик відкритих даних, що, в свою чергу, надасть керівні принципи для розвитку відкритих даних в Україні.”

Надія Бабинська, керівниця проекту “Портал відкритих даних Верховної Ради України”, аналітик проекту Дані міст/Apps4Cities Громадянської мережі ОПОРА та Techsoup, наголосила на тому, що основним принципом у розвитку відкритих даних має бути інклюзивність. П. Бабинська презентувала план розробки Дорожньої карти розвитку відкритих даних у 2017 році, у якому разом з новими удосконаленими принципами будуть перенесені й успішні елементи Дорожньої карти 2016 року.

Долучайтесь до обговорення! Станьте творцями Дорожньої карти розвитку відкритих даних в Україні на 2017 рік – заповнюйте анкету!