10 березня 2017 року відбулась презентація Дорожньої карти розвитку відкритих даних в Україні на 2017 рік. Цей документ є планом дій Уряду з оприлюднення даних державними органами в 2017 році.  Він розроблений на основі шести принципів Міжнародної хартії відкритих даних, які визначають, що саме вважається коректно відкритими даними в міжнародній практиці, і відповідно до яких принципів будуть розвиватись пріоритетні напрямки відкритих даних в Україні.  

Дорожня карта розвитку відкритих даних в Україні побудована на принципах Міжнародної хартії відкритих даних, яка є ініціативою, що визначає підходи до розкриття даних і встновлює принцип “відкритості за замовчуванням” як головного у державному управлінні.

Представник Хартії Роберт Палмер, що був пристуній на презентації Дорожньої карти, наголосив на тому, що головною метою створення Хартії було запровадження та виховання культури відкритості в урядах. П. Палмер відзначив що ключові принципи і підходи інтегровані в українську Дорожню Карту, а саме: відкритість, що має бути  включена в основу кожного стратегічного урядового документу, потреба громадян та представників бізнесу у відкритих даних та запровадження практики «learn by doing», яка передбачає проведення різних заходів для розуміння того, що працює, а що ні.  “Я б рекомендував впевнитись в тому, що відкриття даних визначається потребами та пріоритетами тих, хто буде ці дані використовувати. Більша частина критики світового руху відкритих даних не безпідставно спрямована саме на те, що більша увага приділена власне відкриттю даних, а не визначенню того, які саме дані потрібні користувачам. Для того, щоб відкриті дані мали вплив, уряд має враховувати реакцію на раніше оприлюднені дані”, підсумував п.Палмер.

 

Дорожня карта була розроблена Державним агентством з питань електронного урядування України за участі проекту USAID/UK aid та Фонду Євразія “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах” у партнерстві з Фондом Східна Європа.

“Відкриті дані – це новий рівень прозорості, це Прозорість 2.0” – так розпочав презентацію Дорожньої карти Віктор Лях, Президент Фонду Східна Європа, який був модератором дискусії

Володимир Бондаренко, державний секретар Кабінету Міністрів, зазначив, що “завдяки відкритим даним громадяни мають змогу користуватись тими ресурсами, що має держава, і саме принцип відкритості сприятиме найефективнішим реформам у державному управлінні.”

Одним з спеціальних гостей Презентації був Джон Пеннел, заступник Директора Регіональної Місії USAID-Україна. На думку П.Пеннела, той факт, що на презентації документу Дорожньої карти разом зібрались представники уряду, бізнесу та громадського сектору, відзначає велику роль відкритих даних у розвитку країни.

Михайло Тітарчук, заступник Міністра економічного розвитку та торгівлі, зазначив, що відкритість даних є пріоритетом Міністерства економрозвитку. «По-перше, доступ до даних міністерств є важливим для контролю, оцінки та мінімізації корупційних ризиків, по-друге – це важливе джерело можливостей для розвитку малого та середнього бізнесу. Відкриті дані є джерелом конкурентної переваги України», підсумував значення відкритих даних для економіки П.Тітарчук.

Катерина Оніліогву, керівник напрямку відкритих даних проекту «Прозорість та відкритість у державному управлінні та послугах», підкреслила два основних пріоритети у розробці Дорожньої карти розвитку відкритих даних в Україні на 2017 рік:  якомога ширше залучення громадськості до визначення завдань Карти та структуризація документу Карти на основі шести принципів Міжнародної хартії відкритих даних. «Наша Карта буде однією з моделей розробки стратегії розвитку відкритих даних для інших урядів, але це тільки початок, адже саме від громадськості та Агентства [Державного агентства з питань електронного урядування] залежатиме успішність виконання завдань.»

Головним державним органом, який відповідає за імплементацію принципів Міжнародної хартії відкритих даних, є Державне агентство з питань електронного урядування. Заступник Голови Держагентства, Олексій Вискуб, зазначив, що Дорожня карта містить 6 розділів, 21 підрозділ та 59 завдань, головною метою яких є встановити принцип «Open by Default» (“Відкриті за замовчуванням”), як головний стандарт відкриття даних в Україні. П. Вискуб детально прокоментував всі 6 розділів карти і кроки, які Держагентство здійснюватиме для імплементації принципів Хартії, закладених в основу Дорожньої карти розвитку відкритих даних в Україні.  Зокрема, він звернув увагу на те, що одним із завдань відповідно до Карти є розробка мінімальних стандартів і вимоги для розкриття однакових наборів даних, оскільки сьогодні саме відсутність єдиних підходів призводить до того, що одинакові дані в різних областях розкриваються абсолютно по-різному.  

Олексій Вискуб також звернув увагу на те, що велика увага буде приділена розкриттю даних на місцевому рівні, оскільки “саме місцеві дані часом є більш цікаві дані для громадян ніж дані в центральних реєстрах”.  Олексій Вискуб також звернув увагу на, за його словами, своє улюблене завдання в Дорожній карті, під номером 57: “Ініціювати оприлюднення відкритих даних громадських організацій та суб’єктів приватного права” “Цікаво наскільки ті, хто вимагає відкриття даних від держави, самі готові відкривати дані?” – таким питанням прокоментував це завдання п. Вискуб

Дорожня карта розвитку відкритих даних в Україні на 2017 рік – це результат аналізу виконання Дорожньої карти 2016 року, рекомендацій експертів та публічних консультацій з представниками бізнес- та стартап-спільнот, громадського сектору та уряду, що були проведені протягом січня 2017 р.

Розробка Дорожньої карти відкритих даних є частиною міжнародних зобов’язань, взятих Україною при приєднанні до Міжнародної хартії відкритих даних, тому якість цього документу – в тому числі і питання престижу країни.

Запис презентації можна подивитись тут