На початку нового опалювального сезону запущено інноваційний інструмент на основі відкритих даних,
що дозволить оцінити готовність енергетичної системи до зимового періоду.  Дані про запаси вугілля на електростанціях країни тепер доступні в інтерактивному форматі.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України спільно з Державним агентством з питань електронного урядування України створило інтерактивний інструмент, який дозволяє відслідковувати оперативні дані про запаси вугілля на енергогенеруючих станціях та стан виконання програми з накопичення цього ресурсу. Тепер у відкритому доступі можна отримати інформацію про всі функціонуючі ТЕС, про які є дані, та про 6 найбільших ТЕС, які працюють на вугіллі. Цей інструмент створено за підтримки проекту USAID/UK Aid “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах”, який реалізує Фонд “Євразія”, та проекту USAID “Прозора енергетика”, який реалізує Dixi group.

Інструмент під назвою «Зима близько. Стеж за запасами вугілля» показує графік виконання плану за останні 100 робочих днів і тип вугілля, яке використовується на кожній станції. Зручний інтерфейс платформи дозволяє легко відслідкувати тренд – лінія стає червоною, коли запаси стають меншими 90% від запланованого на поточну дату запасу даних. Чим менше вугілля залишається на станції, тим вищий її пріоритет запису в списку – таким чином, першими можна побачити найбільш критичні позиції.

За допомогою нового інтерактивного інструменту також можна відстежувати наскільки швидко станції переходять з антрацитового вугілля, яке не видобувається на підконтрольній Україні території, на газове вугілля, яке видобувається в Україні. За допомогою графіків кожен бажаючий може стежити за даними про всі функціонуючі ТЕС (окрім Зуївської, щоденних даних про яку немає), та про 6 найбільших ТЕЦ, які працюють на вугіллі. Чим менше вугілля залишається на станції, тим вище станція у списку.

«Розпочинається опалювальний сезон, і дуже важливо, щоб українці були вчасно та повною мірою поінформовані про стан справ в енергетиці. Це дозволить уникати зайвих звинувачень та обману населення щодо критичного стану у секторі», – зазначає в.о. державного секретаря Міненерговугілля Юлія Підкоморна.

Даний інтерактивний інструмент будується на основі відкритих даних, які починаючи із січня 2017 року публікуються на веб-сайті Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Відкриті дані – це світовий стандарт публікації інформації, що дозволяє її автоматичну обробку, і оприлюднення інформації саме в такому форматі є важливим кроком до прозорості та відкритості органів влади.

«Цей сервіс є прикладом інтерактивних інструментів на основі відкритих даних Міністерств, що дозволяють забезпечити доступ до суспільно-важливих даних та представити їх у зрозумілій та доступній формі. Створення таких інструментів безперечно сприяє прозорості та підзвітності влади. І чим більше даних державні органи публікуватимуть у відкритому форматі, тим більше корисних ефективних інструментів отримає громадськість», – прокоментувала Катерина Оніліогву, Керівник напряму відкритих даних проекту USAID/UK Aid «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах».

На сьогодні на офіційній інтернет сторінці Міністерства енергетики публікуються близько 40 наборів даних про роботу вітчизняного паливно-енергетичного комплексу.  У липні поточного року Міненерговугілля спільно з Державним агентством з питань електронного урядування України розпочали процес аудиту даних, щоб ефективніше використовувати ресурси Міністерства та відкривати нову інформацію.

«Дана платформа буде корисною для профільних експертів та журналістів, оскільки якісно структурує та значно спрощує пошук необхідної інформації для надання об’єктивної оцінки стану справ. Впевнений рух у напрямку відкриття державних даних – це надзвичайно важливо для України, оскільки таким чином ми забезпечуємо прозорість влади. Посилений контроль з боку громадськості не лише дисциплінує, але також є дієвим запобіжником проявам корупції», – зауважив Олександр Риженко, голова Державного агентства з питань електронного управління України.