Висновок Тетяни Лісовської, радника з юридичних питань проекту USAID/UK Aid «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах», щодо проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо удосконалення розрахунків за комунальні послуги та енергоносії» № 8027 від 09.02.2018.

У Верховній Раді України зареєстрований новий законопроект стосовно внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі”, який стосується строку дії договору про закупівлю (законопроект “Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» щодо удосконалення розрахунків за комунальні послуги та енергоносії» № 8027 від 09.02.2018 року.

Цим законопроектом передбачається надати можливість замовникам укладати довгострокові договори про закупівлю (строком до трьох років) у випадку закупівлі електричної енергії, централізованого постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого водопостачання та/або водовідведення, що здійснюється за рахунок бюджетних коштів.

Загалом пропозиція щодо можливості укладати довгострокові договори про закупівлю у разі закупівлі товарів та послуг у компаній, що займають монопольне становище на ринку, є слушною. Дійсно, на такі види товарів та послуг відсутня конкуренція і договори із року в рік укладаються з одними й тими ж постачальниками. Водночас Закон України “Про публічні закупівлі” не встановлює обмежень щодо строку дії договору про закупівлю. Умови, що впливають на можливість укладати довгострокові договори про закупівлю, визначаються бюджетним законодавством. Відповідно до частини дванадцятої статті 23 Бюджетного кодексу України усі бюджетні призначення втрачають чинність після закінчення бюджетного періоду, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Тобто для того, щоб замовники юридично мали змогу укладати довгострокові договори, оплата яких здійснюється за рахунок бюджетних коштів, перш за все необхідно внести зміни до Бюджетного кодексу.

Також варто звернути увагу на ще одну особливість. Відповідно до нового Закону України “Про ринок електричної енергії”, цей ринок функціонує на конкурентних засадах, а постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію за договором постачання електричної енергії споживачу. Тому встановлення особливих умов стосовно строку дії договору про закупівлі у випадку закупівлі електричної енергії порушує принцип добросовісної конкуренції під час проведення процедур закупівлі. Таким чином, прийняття законопроекту № 8027 не вирішить питання укладання довгострокових договорів про закупівлю та буде порушувати бюджетне законодавство. Доцільно розглядати питання умов договору про закупівлю комплексно, зважаючи на необхідність внесення змін до інших законодавчих актів та перегляду поняття договору про закупівлю з огляду на імплементацію директив ЄС.