14 лютого у Чернівцях відбувся запуск Порталу відкритих даних міста https://data.city.cv.ua/.
Це перший портал відкритих даних, який створений у рамках пілотного проекту з розвитку відкритих даних у містах, що реалізується проектом USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах», і участь в якому Чернівці вибороли влітку 2017 року. Ба більше, у вересні того ж року місто приєдналося до Міжнародної хартії відкритих даних. І це ще раз підтверджує статус Чернівців як одного із найпрогресивніших міст в Україні у сфері відкритих даних.

Новий портал містить 29 наборів даних про різні сфери життєдіяльності Чернівців у форматі, який придатний для аналізу, створення різноманітних електронних сервісів та інструментів. Жителі міста, аналітики, розробники можуть знайти інформацію про комунальне майно, оренду, благоустрій, містобудівні умови та обмеження, транспорт, медичні та освітні заклади міста.

Чернівецький міський голова Олексій Каспрук під час презентації розповів, що портал розроблений у рамках реалізації Меморандуму про співпрацю між міською радою, Державним агентством з питань електронного врядування та проектом USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах», який виконується Фондом Євразія. У рамках цього меморандуму також було проведено аудит даних, підготовлено до публікації 29 наборів даних, розроблено нормативно-правову базу та  інтерактивну візуалізацію, розроблену на основі даних про освітянську галузь міста.

«Створення порталу відкритих даних – це систематизація роботи міської ради у сфері відкритих даних, – зауважив Олексій Каспрук. – Відтепер це стане єдиним місцем, де кожен зможе знайти важливу інформацію про життя Чернівців у зручному для аналізу, обробки й повторного використання форматі. Ми сподіваємось, що дані з порталу будуть використовуватись громадськістю, бізнесом, розробниками, а рішення, які приймає міська рада, будуть мати в своїй основі дані».

Керівник напряму відкритих даних проекту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» Катерина Оніліогву: «Звичайно, предмет нашої особливої гордості – це набори медичних даних, які оприлюднені на порталі. Чернівці стало першим містом в Україні, де така інформація стала доступною городянам. Одне з ключових питань, що постає перед кожним містом чи державним органом, який збирається відкривати дані – це якість даних і їхня достовірність. Тому важливою складовою підготовки до створення такого порталу є аудит даних. У рамках аудиту, який ми проводили в Чернівцях, наші консультанти і партнери безпосередньо відвідували підрозділи міськради, які відповідають за збір і публікацію інформації, спілкувалися з працівниками, аналізували, як побудований процес збору і оприлюднення даних. За результатами цього аудиту розроблено рекомендації з вдосконалення цього процесу. Одним із наших завдань ми бачимо те, щоб допомогти владі у містах, де починається процес відкриття і публікації даних, вибудувати цей процес, зробити його ефективним і сталим, адже тепер процес публікації даних на порталі має відбуватися регулярно».

Відповідальна за реалізацію проекту від Чернівецької міської ради Тетяна Лебухорська розповіла, що перелік даних, які оприлюднюється на порталі, був сформований за результатами зустрічі з активістами, онлайн-опитування, а також після того, як було проведено аудит даних. «Ми оприлюднили найбільш важливі дані, які міська рада має можливість оновлювати у форматі відкритих даних, – наголосила Тетяна Лебухорська. – Частина цієї інформації оприлюднюється вперше, а частина містилась на сайті міської ради, але в непридатному для обробки форматі. На порталі можна знайти інформацію про лікарів та вчителів, земельні ділянки та обмеження, які там існують, про заплановані ремонти та оренду, про вулиці й будинки.

Для унормування роботи Чернівецької міської ради щодо відкритих даних було розроблено Порядок, який визначає формати та стандарти, використання даних з порталу.

«Відкриті дані – це результат роботи всередині міської ради з даними, – зауважив Остап Кучма, експерт Агенції журналістики даних, який проводив аудит даних міськради. – Чернівецька міська рада повинна більше уваги приділяти системі управління даними. Для цього потрібно вкладати гроші в розвиток інформаційно-комунікаційних технологій, розробку якісного програмного забезпечення, створення та підтримку баз даних тощо. Також потрібно підвищити рівень навичок роботи з даними у працівників міської ради, дотримання визначених стандартів та форматів».

 

Обов’язковою умовою успішної реалізації політики відкритих даних є визначення відповідальних за оприлюднення наборів та координатора щодо розвитку відкритих даних у місті. Це дозволить забезпечити сталість процесів з відкриття даних.

«В Україні вже більше 10 міст мають портали відкритих даних, – зауважила Надія Бабинська, експертка проекту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах”. – В Чернівецькій міській раді нам вдалось зібрати саме ті набори, які дійсно важливі для громади. Для цього ми провели публічні консультації з бізнесом, активістами та мешканцями міста. Серед даних, які становлять найбільший інтерес для них, – це медичні, містобудівні та комунальні дані. І тепер дуже важливо, щоб міська рада, розпорядники не запустили цю справу і продовжували й далі публікувати дані. Адже відкриті дані – це вимога не тільки часу, а й закону «Про доступ до публічної інформації».

Наразі портал ще оновлюється, а пропозиції та зауваження щодо його роботи можна надсилати до відділу комп’ютерно-технічного забезпечення Чернівецької міської ради.

Портал створений за сприяння Державного агентства з питань електронного урядування України у рамках проекту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах», який виконується Фондом Євразія, у партнерстві з Агенцією журналістики даних TEXTY.org.ua.