Експерт з відкритих даних нашого проекту Галина Удовик ділиться враженнями від нещодавньої поїздки до Лондону в Open Data Institute.

Великобританія незмінно входить до лідерів головних міжнародних рейтингів з відкритих даних Open Data Barometer та Open Data Index та традиційно вважається однією з країн-засновників цього руху. Саме тут представники українських центральних та місцевих органів державного управління – члени мережі лідерів з відкритих даних проекту «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах» вивчали найкращий міжнародний досвід під час навчального туру 23-26 жовтня, організованого в партнерстві з Фондом Східна Європа та Open Data Institute.

У рамках туру українська делегація зустрілася з найкращими експертами у сфері відкритих даних – Open Data Institute, Open Data Charter та Open Knowledge Foundation, представниками спартап та бізнес спільноти – Geovation та Mastadon C. Серед найцікавіших зустрічей – знайомство з Government Digital Service –  держагенством, що відповідає за розвиток цифрових сервісів та відкритих даних у Великобританії.

Серія експертних зустрічей дала змогу учасникам навчального туру зрозуміти, які принципи та підходи до розвитку відкритих даних дозволили Великобританії стати лідером у цій галузі. Ось декілька із них:

Потреби користувача – головний пріоритет у відкритті даних

В Уряді Великобританії вважають, що у центрі всіх ініціатив з відкритих даних повинні знаходитись не політики чи процеси, а потреби користувачів цих даних. Які дані є найбільш важливими та цікавими для громадськості? У якому форматі, де і як часто публікувати відкриті дані? Відповіді на всі ці питання у Великобританії продиктовані потребами суспільства. На вивчення цих потреб витрачається багато зусиль як Уряду, так і неурядових організацій: робочі групи в міністерствах та департаментах, хакатони та ідеатони, фокус-групи та відкриті заходи, робота в соціальних мережах та багато інших інструментів залучення громадськості допомагають не лише пріоритезувати дані, але й покращити їх якість та стимулювати використання.

Ефективність відкриття даних вимірюють їх економічним впливом

Червоною ниткою у презентаціях всіх експертів з відкритих даних йшла мова про вплив цих даних на економіку та бізнес. Зокрема, за результатами дослідження Кабінету Міністрів Великобританії, відкриті державні дані щороку приносять £6.8 млрд до економіки їхньої країни. Як свідчить дослідження Open Data Institute, на основі відкритих даних у Великобританії працюють понад 270 компаній, сумарний оборот яких становить £92 млрд на рік. Цікаво, що економічний ефект вимірюється буквально у всьому, наприклад, в економії часу завдяки сервісам на основі відкритих даних. Transport for London, орган, відповідальний за транспортну систему Лондона, підрахував, що завдяки кращому доступу до даних про транспорт у 2012 році пасажири зекономили час, сумарною вартістю £15-£58млн. Загалом, дані – це інфраструктура та фундамент для сильної економіки, і британці це розуміють, що щороку підтверджується лідерськими позиціями Великобританії у глобальних рейтингах з відкритих даних.

Немає на 100% якісних даних, але це не причина їх не відкривати

Якість даних – це один з найбільш гострий викликів у сфері відкритих даних в Україні. Великим сюрпризом для української делегації стало те, що, за словами Will Gerry, представника Government Digital Service, на 100% якісні дані – це міф, їх не існує ніде. Все ж потрібно публікувати дані, а потім уже працювати над підвищенням їхньої якості. Один із способів це зробити, який практикують колеги із GDS, – заохочувати міністерства використовувати свої ж дані для прийняття рішень. Таким чином, розпорядники даних бачать проблеми та помилки і їх виправляють.

Дані відкривають люди, а не постанови

Звісно, законодавче підкріплення політики відкритих даних у країні важливе та необхідне, вважають в Уряді Великобританії. Проте їхня практика показує, що жодна найбільш детальна постанова, політика чи закон не зроблять дані у країні Open by Default (відкритими за замовчування – один з принципів Хартії Відкритих Даних), якщо люди, за це відповідальні, не бачать цінності, впливу та потенціалу відкритих даних. На перший погляд, це очевидна думка, але саме вона стала найціннішим висновком усієї поїздки. Британські муніципалітети, департаменти та Міністерства відкривають дані перш за все тому, що це приносить економічний ріст їхній країні, прозорість та відкритість їхньому Уряду, породжує та розвиває суспільно корисні сервіси для їхніх громадян та допомагає приймати більш точні та аргументовані рішення їхнім керівникам. Успадкування нашими державними службовцями саме такого підходу та менталітету щодо відкритих даних допоможе Україні ефективніше боротися з корупцією та швидше підніматись сходинками різноманітних світових рейтингів з розвитку економіки, громадянського суспільства та бізнесу.