У рамках першого в Україні Open Data Forum (Форум відкритих даних), який пройшов 21 вересня в Мистецькому Арсеналі в Києві, відбувся фінал двох національних конкурсів з відкритих даних – Open Data Challenge та Open Data Leader. Організаторами виступили Державне агентство з питань електронного урядування України в партнерстві з проектом Фонду «Євразія» «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах», за підтримки міжнародних організацій USAID i UK Aid.

Open Data Challenge – це конкурс інноваційних та самодостатніх IT-проектів та рішень на основі відкритих даних, які покликані вирішувати соціальні проблеми. Переможцями конкурсу стали проекти «Відкритий ринок вугілля» – онлайн аукціон з продажу вугілля, «Суд на долоні» – аналітичний інструмент для пошуку, дослідження та візуалізації судових рішень, та «Штрафи.UA» – технологія мобільного трекінгу, що дозволяє визначати якість водіння, використовуючи телеметричні властивості смартфона. Переможці отримали грошові нагороди у розмірі 600, 500 і 400 тис. грн.

Катерина Оніліогву, Керівник компоненту відкритих даних проекту «Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах»: «Проекти та ідеї, які були подані на конкурс, показали зрілість у підходах до відкритих даних і розуміння того, як можна використати їх як інструмент, зокрема для протидії корупції. Головне завдання тепер для нас – це знайти механізми для реалізації цих ідей, націлених на вирішення конкретних проблем. Саме тому наш конкурс покликаний не тільки виявити цікаві і інноваційні ідеї, але і допомогти стартапам розробити на їх основі якісний бізнес-план, а переможці також отримують фінансування по початок реалізації цих проектів».

Під час конкурсу Open Data Leader були відзначені найбільш прогресивні лідери у галузі відкритих даних серед державних установ, громадських організацій та бізнесу у 6-ти номінаціях:
Open Data Business Award (за найефективніше використання відкритих даних для трансформації бізнесу) – Сервіс Open Data Bot – моніторинг реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.
Open Data Government Award (за найвищі стандарти публікації відкритих даних центральними органами управління) – Міністерство юстиції України.
Open Data City Award (за найвищі стандарти публікації відкритих даних міськими органами управління) – Львівська міська рада. Прорив року: Дніпровська міська рада.
Open Data Social Impact Award (за найбільший соціальний вплив від використання відкритих даних) – Офіс ефективного регулювання BRDO – неурядова структура, створена для прискорення процесу реформ в Україні.
Open Data Leader Award (за найвищі особисті заслуги у розвитку відкритих даних) – Андрій Газін, журналіст та аналітик Texty.org.ua.
Open Data Media Award (за найкраще використання відкритих даних у журналістиці) – Канцелярська сотня – організація, яка займається розшифруванням та переведенням у електронну форму декларацій чиновників, депутатів, правоохоронців та інших державних службовців.

Open Data Forum, який вперше відбувся в Україні, зібрав понад 300 учасників і став найчисленнішою на сьогодні подією у галузі відритих даних в країні і майданчиком для дискусії між різними зацікавленими групами. У ньому взяли участь представники центральної та місцевої влади, українські та міжнародні експерти, громадські активісти та стартап спільнота, щоб обговорити питання розвитку та застосування відкритих даних в Україні, зокрема, дієвість застосування відкритих даних у таких сферах як боротьба з корупцією, освіта, використання відкритих даних у місцевих органах влади та потенціал відкритих даних для розвитку бізнесу.

Основним доповідачем на Open Data Forum став Лорд Френсіс Мод – один із засновників руху відкритих даних, колишній Міністр Кабінету міністрів Великобританії. Під його управлінням уряд Великобританії став світовим лідером з електронного урядування, створивши Government Digital Service (GDS) – держагентство, що відповідає за цифрову трансформацію уряду та сьогодні репліковане багатьма країнами у всьому світі.

У своїй промові Лорд Мод зупинився на ролі відкритих даних для зміцнення довіри у суспільстві. «Довіра громадян до уряду знизилася майже в усіх країнах. І відкриті дані – це інструмент відновлення цієї довіри. Відкриті дані – це демонстрація того, як працює уряд, що у ньому відбувається, які є досягнення та що було зроблено – з реальними показниками та цифрами, які можна перевірити та підтвердити. І саме цим відкриті дані сприяють підзвітності та відповідальності уряду. Часом це може бути некомфортним для уряду, політиків, бюрократів. Але це заставляє їх працювати краще. Відкривайте дані – вони змінюють усе на краще», – зазначив Френсіс Мод.

Відеозапис Форуму доступний за посиланням:
Українська версія
Англійська версія