Без посередників та клопоту: чому бізнес воліє одержувати дозволи на спеціальне водокористування в режимі онлайн

Запровадження в Україні онлайн-послуги з видачі дозволів на спеціальне водокористування допоможе бізнесу уникнути посередників і хабарників, а регіональним підприємствам – заощадити тисячі гривень на поїздках до центрів надання адміністративних послуг. Послуга також дозволить державі відстежувати тих, хто ухиляється від сплати зборів за користування ресурсами.

У березні 2019 року за підтримки проєкту USAID/UK aid «Прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство) і колишнє Державне агентство з питань електронного урядування (нині Міністерство цифрової трансформації) представили нову електронну послугу з видачі та анулювання дозволів на спеціальне водокористування. Послуга доступна за посиланням: https://e-services.davr.gov.ua/.

Від моменту запуску електронної послуги 22 березня 2019 року було видано 4 122 дозволи на спеціальне водокористування[1]. Наразі з-поміж усіх заявників, які подали документи на отримання дозволу, майже 5% зробили це в режимі онлайн[2]. Серед тих, хто обрав новий формат, – юридичні та фізичні особи, приватні та державні підприємства, великі корпорації, а також малі фермерські господарства та комунальні підприємства – усі вони представляють як великі міста (із населенням понад 1 млн людей), так і невеликі населені пункти. Незважаючи на те, що частка компаній і фізичних осіб, які перейшли на онлайн-послугу, усе ще незначна, ця цифра зростатиме, враховуючи ті переваги, що їх пропонує електронний формат.

Згідно з українським законодавством, фізичні та юридичні особи, які використовують понад п’ять кубічних метрів води на добу (приміром, у промисловості, на транспорті, у сільському господарстві), зобов’язані отримати дозвіл на спеціальне водокористування. Раніше такий дозвіл можна було отримати лише особисто – відвідавши місцевий центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), що відчиняло двері для логістичних проблем та хабарництва.

Відстань більше не перешкода

В Україні налічується близько 30 000 адміністративно-територіальних одиниць. Хоча за останні кілька років їх число скоротилося, у країні все ще є десятки тисяч населених пунктів. Водночас на всю країну налічується лише приблизно 700 ЦНАПів. А це означає, що для більшості місцевих підприємств і державних установ отримання дозволу на спеціальне водокористування раніше вимагало необхідності їхати до іншого населеного пункту. Причому передбачалося щонайменше дві поїздки: одна – щоб подати заяву, а друга – щоб забрати дозвіл. І це – оптимістичний варіант, за умови, що заявник правильно зібрав увесь пакет документів, щоб отримати дозвіл із першого разу. В іншому випадку таких поїздок могло бути три і більше.

Окрім часу, необхідно враховувати і фінансові витрати: незважаючи на те, що сам дозвіл є безкоштовним, кожна поїздка вартує грошей, а мешканці сільських регіонів мають низькі доходи. Запуск електронної послуги дозволяє значно зменшити часове та фінансове навантаження на заявників. Щонайменше – можна заощадити на поїздках до ЦНАПів, які можуть розташовуватися на відстані 100 км або навіть більше у випадку з регіональними компаніями.

Упродовж усієї своєї кар’єри бухгалтер Анатолій Николів займався отриманням дозволів на спеціальне водокористування для різних підприємств, де працював. До запуску нової електронної послуги для Анатолія було звичною справою двічі-тричі їздити до тернопільського ЦНАПу, щоб отримати дозвіл. Бувало, що це потребувало п’яти поїздок. Зараз Анатолій працює у Мельнице-Подільському територіальному центрі надання соціальних послуг та реабілітації, який став однією серед перших комунальних установ в Україні, що почала користуватися електронною послугою для отримання дозволу на спеціальне водокористування.

Мельнице-Подільський територіальний центр надання соціальних послуг та реабілітації надає соціальні послуги людям літнього віку та людям з обмеженими можливостями. В установі працює стаціонар, в якому 24/7 проживають 30 одиноких людей похилого віку, у тому числі – з інвалідністю. А також функціонує реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю. Це єдиний заклад схожого спрямування не лише в Мельнице-Подільській громаді, яка об’єднує 20 селищ із населенням понад 17 тис. чоловік, а й в усьому Борщівському районі Тернопільської області з населенням понад 65 тис. осіб.

Для виконання своїх функцій із надання соціальних послуг Мельнице-Подільський територіальний центр потребує 38 кубометрів води на добу. З огляду на те, що щоденне споживання води перевищує 5 кубометрів на добу, центр мусить мати дозвіл на спеціальне водокористування, який видається на п’ять років. Навесні 2019 року, коли настав час отримувати новий дозвіл, Анатолій Николів постав перед вибором – їхати, як звичайно, до тернопільського ЦНАПу і подавати заяву на отримання дозволу особисто або ж подати заяву в режимі онлайн, скориставшись новою електронною послугою Держводагентства.

Невелике селище міського типу Мельниця-Подільська розташоване за 135 км від Тернополя, що дорівнює 2,5-годинний поїздці на авто або 4-годинний поїздці на автобусі. Одна поїздка автомобілем до Тернополя і назад стане майже у 700 грн, або більш ніж 3 500 грн за п’ять відвідувань ЦНАПу, що в 1,5 раза перевищує прожитковий мінімум в Україні. Квиток на автобус коштує в середньому 135 грн, або 1350 грн в обидва боки за п’ять поїздок, які колись довелося здійснити Анатолію, щоб отримати дозвіл. Незважаючи на те, що проїзд автобусом значно дешевший за купівлю бензину для авто, це все одно становить дві третини прожиткового мінімуму в Україні[3]. І це при тому, що Тернопільська область має один із найнижчих рівнів доходів населення в країні.

Завдяки запуску електронної послуги з видачі дозволів на спеціальне водокористування у червні 2019 Анатолію Николіву не довелося їхати до ЦНАПу, і він зміг заощадити час та гроші, отримавши дозвіл у режимі онлайн[4]. Розмірковуючи про свій досвід роботи з онлайн-сервісом, Анатолій зазначив: «Я дуже задоволений. Я й надалі користуватимуся онлайн-послугою, коли мені буде потрібно. Рекомендую!»

Жодного шансу помилкам та хабарництву

Фізичні та юридичні особи тепер можуть подати заяву, відстежити її статус і отримати дозвіл на спеціальне водокористування, не виходячи з дому чи офісу. Час заповнення онлайн-заяви забирає приблизно 20 хвилин. Таким чином, запуск електронної послуги допоміг розв’язати ще одну проблему, яка часто виникає з паперовими формами, – людський фактор.

До запуску електронної послуги майже 25% паперових заяв відхиляли через помилки, яких люди припускалися в документах[5]. Під час заповнення онлайн-форми заявникам допомагають інтерактивні підказки, довідники, вбудовані карти і автоматичні розрахунки – все це дає можливість істотно мінімізувати помилки. І навіть якщо помилки було припущено, її можна швидко і легко виправити в режимі онлайн.

Ще однією перевагою електронної послуги є прозорість процесу. Олександр Панченко, головний інженер ТОВ «Олевське орендне підприємство теплових мереж», що в Житомирській області, раніше готував документи для отримання дозволу на спеціальне водокористування і подавав їх до відповідних органів. Однак у деяких випадках його заяви з невідомих причин відхиляли. Тепер, коли заявники зазначають свої дані в електронних полях, вони отримують миттєве повідомлення про те, що щось було введено неправильно. Електронний сервіс зробив процес отримання дозволу на спеціальне водокористування абсолютно прозорим, і користувачі можуть у будь-який момент перевірити статус своєї заяви в режимі онлайн. Держводагентство зобов’язане схвалити або відхилити заяву, а в останньому випадку – надати пояснення впродовж 30 днів від моменту отримання заяви. Подання заяв у режимі онлайн виключає контакт із посадовими особами, що зводить до мінімуму ризик корупції у цьому процесі.

Таким чином, запуск електронної послуги зробив процес отримання дозволу на спецводокористування більш прозорим і зручним для бізнесу.


[1] Станом на 15 січня 2020 року.

[2] Державне агентство водних ресурсів України: менш ніж за рік видано 4 122 дозволи на спеціальне водокористування в режимі онлайн.

[3] Як підвищуватимуть прожитковий мінімум та пенсії в 2020-му?

[4] Комунальна установа Мельнице-Подільської селищної ради «Мельнице-Подільський територіальний центр надання соціальних послуг та реабілітації» отримала новий дозвіл на спеціальне водокористування 12 червня 2019 року.

[5] Дані надано Державним агентством водних ресурсів України.

EF-TAPAS-Impact-Story-Special-Water-Use-UA

ЗАВАНТАЖИТИ