Війна залишила без даху над головою та коштів для існування мільйони українців. Для багатьох єдиною можливістю зберегти життя стало – покинути свій дім та тимчасово переїхати до іншого регіону або іншої країни. Цілі родини з дітьми та людьми похилого віку покидають домівки без грошей, їжі та предметів першої необхідності.
В умовах війни українці та мешканці інших країн обʼєдналися для допомоги таким людям. Хтось створює прихистки для тимчасових переселенців, хтось займається волонтерством, хтось присвячує себе допомозі, хтось має кошти та готовий ділитися з тими, у кого немає нічого.
Як українці обʼєднуються заради допомоги постраждалим від війни
«Ті, хто поїхали з рідних міст, виїхали не тому, що на них попереду чекає щось гарне, а тому, що у них просто не було можливості залишатися». Так вважають у Центрі надання соціальних послуг Пʼятихатської міської ради. «Важливо, щоб ці люди знали, що їм є де зупинитися, і їм допоможуть, нагодують, обігріють. Prozorro+ дає змогу надавати цю допомогу», – зазначають у Центрі.
П’ятихатська громада розташована у Дніпропетровській області. В ній мешкають понад 26 тисяч людей, з яких близько 1 400 – ті, хто покинув свій дім через війну. В притулку, що облаштував Центр, постійно проживають девʼять родин із дітьми та людьми поважного віку, і майже щодня на ночівлю зупиняється ще до пів сотні людей.
Тільки за перші два місяці війни у закладі розмістили понад 3 000 людей, які їхали транзитом. Це переважно родини із Запорізької, Херсонської, Миколаївської областей, розташованих на лінії фронту. Про можливість зупинитися, переночувати, поїсти в Центрі переселенці дізнавались в ОДА, магазинах та на АЗС поряд.
Згодом у Центрі виникла гостра потреба у фінансуванні, адже коштів на підтримку переселенців у бюджеті громади не було; тож потрібно було шукати донора, щоб забезпечити усіх людей харчами та предметами першої необхідності.
Схожа ситуація була і в Бершадській міській територіальній громаді з населенням у понад 42 тисячі осіб, яка розташована у Вінницькій області. Від початку війни в ній знайшли тимчасовий притулок близько 5 000 українців.
Спочатку громада була транзитним пунктом, де переселенці залишались на тиждень, два або й місяць, а потім їхали далі. Проте згодом люди почали осідати, адже їм просто не було куди йти. На сьогодні в ній мешкають майже 1 400 переселенців, переважно з Херсонської та Миколаївської областей.
П’ятихатська та Бершадська громади – це лише дві громади серед багатьох по всій Україні, які
приймають внутрішньо переміщених осіб та намагаються забезпечити їх усім необхідним. За даними UNHCR, в Україні близько 6 мільйонів внутрішньо переміщених осіб; 17,6 мільйона людей потребують гуманітарної допомоги.
Через обмеженість фінансових ресурсів для забезпечення належних умов проживання нових жителів, громади спробували віднайти можливість фінансування на Prozorro+.
Як Prozorro+ допомагає українцям під час війни
Онлайн-платформа Prozorro+ покликана об’єднати волонтерів, громади, які опікуються переселенцями та незахищеними верствами населення, з донорами, які готові фінансувати потреби українців. Створити платформу допоміг USAID / UK aid проєкт «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS», який підтримує Уряд України у розвитку цифрових ініціатив для боротьби з корупцією та для вирішення потреб, що виникли під час війни.
Prozorro+ допомагає задовольняти термінові потреби державних та місцевих органів влади, військово-цивільних адміністрацій, державних та комунальних підприємств, які, зокрема, розміщують у себе внутрішньо переміщених осіб у період війни. На цій платформі вони розміщують потреби, наприклад, у продуктах харчування, одязі, засобах гігієни, у медикаментах тощо, знаходять донорів та проводять закупівлі необхідного.
Станом на березень 2023 року через платформу Prozorro+ державні замовники розмістили понад 400 запитів на допомогу. Понад 100 із них уже покрили коштом українських і міжнародних донорів, закупивши харчових продуктів, побутової хімії, предметів першої необхідності та іншого на суму понад 2 375 000 гривень (понад 64 тисячі доларів США).
Співпраця через Prozorro+ демонструє цілковиту прозорість та підзвітність використання гуманітарної допомоги.
«Завдяки платформі ми змогли підтримати переселенців, забезпечивши їх, за сприяння донорів, товарами першої необхідності – продуктами харчування, засобами гігієни тощо», – зазначають у відділі соціального
захисту та охорони здоров’я населення Бершадської міської ради.
Як працює Prozorro+
Представники Prozorro+ допомагають тим, хто тільки починає користуватися платформою, щоб заявники якнайшвидше змогли розмістити потреби та надати допомогу тим, кому вона життєво необхідна. «Ми зателефонували представникам платформи і дізнались, що необхідно зробити. З першого погляду процедура здалася складною і малоймовірною для реалізації. Проте крок за кроком, дотримуючись порад і настанов представників платформи, ми підрахували кількість переселенців, їхні потреби, зробили обґрунтування цих потреб та виклали на Prozorro+. Потім провели онлайн-зустріч із донорами, обговорили процедуру звітування та розмір можливого фінансування», – розповідають у відділі соціального захисту Бершадської міської ради.
Після цієї підготовчої процедури громада оголосила запит на ціни та пропозиції. З нею звʼязались магазини, згодом доставили товар. Його роздали переселенцям, громада відзвітувала про це донору. «Перший раз ми
почували себе невпевнено. Часто телефонували донору та кураторам, консультувались. Проте наступні закупівлі пройшли вже значно простіше», – каже представник відділу соціального захисту.
У четвертому кварталі 2022 року Бершадська громада отримала завдяки Prozorro+ товарів та продуктів для переселенців на близько 300 000 грн (понад $8 000).
Центр надання соціальних послуг Пʼятихатської міської ради також зміг швидко знайти донора на платформі для доволі нестандартних закупівель. Переважно користувачами платформи є громади, які закуповують готові набори: продуктові, побутової хімії тощо. Але при Центрі працює кухня, де готують гарячу їжу для мешканців. Він потребував не наборів, а окремих продуктів: овочів, круп, олії, молока, яєць тощо. Разом із донором Центру вдалося знайти вихід із ситуації. Донор одразу закупив великий обсяг продуктів на 90 днів на суму 272 тисячі гривень (понад $ 7 400), а Центр регулярно звітує про їхнє використання.
Підтримка таких ініціатив для допомоги українцям під час війни надзвичайно важлива. За словами представників обох громад, альтернативі Prozorro+ в Україні немає. Самостійний пошук донорів потребує багато часу, що також не надто зручно. Водночас команда Prozorro+ допомагає оперативно шукати донорів, які можуть надати фінансування чи гуманітарну допомогу. Для донорів платформа зручна тим, що вона повністю прозора, вони бачать, на що йдуть їхні кошти. Обидві громади планують продовжувати співпрацю з Prozorro+ і закликають інших долучатися.