Коли всі бачать все: прозорі публічні закупівлі допомогли заощадити 10% річного бюджету міста

Українка – це невелике містечко з населенням трохи більше 15 000 осіб, розташоване на південь від Києва. У 2019 році міська рада оголосила тендер на реконструкцію місцевого стадіону. Тендерні вимоги були чітко розроблені з урахуванням конкретної компанії.

Це помітила місцева активістка Ольга Нос та направила запит до органів місцевого самоврядування щодо скасування несправедливих тендерних умов. Міська рада проігнорувала її запит, і тендерний процес пішов далі. Тоді Ольга проаналізувала ринок за допомогою аналітичного модулю Prozorro (bi.prozorro.org) та знайшла кілька компаній, які б могли відповідати вимогам, і запросила їх взяти участь у тендері. За результатами оцінки торгів, перемогу отримала компанія – початковий фаворит місцевої влади, але завдяки аукціону ціна пропозиції переможця знизилася і зрештою місто заощадило 10% річного бюджету.

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Уряд Великої Британії через UK aid у межах проєкту “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS” надали вагому частку фінансової підтримки для розвитку електронної системи Prozorro, зокрема на розроблення та впровадження ризик індикаторів з алгоритмами штучного інтелекту, якими користуються тисячі людей для моніторингу публічних закупівель (активісти, громадські організації, чиновники та представники бізнесу). У період від жовтня 2017 року до червень 2021 року Prozorro допомогло заощадити країні близько семи мільярдів доларів державних грошей.