Попередження пожеж та набір нових співробітників: як електронні декларації відповідності правилам пожежної безпеки прискорюють створення нових робочих місць в Україні

«Ця електронна послуга допомагає дуже зручно та швидко подавати декларації відповідності правилам пожежної безпеки. Все працює як годинниковий механізм», – розповідає Юрій Назаренко, спеціаліст відділу пожежної та промислової безпеки популярної української роздрібної мережі EVA.

Декілька років тому EVA, найбільша в Україні національна мережа магазинів краси та здоров’я, поставила перед собою амбітне завдання створити «храми краси» для жінок – безпрецедентний крок для країни, в якій більшість конкурентів продають висококласні, визнані у всьому світі бренди, які є занадто дорогими для більшості українців. Станом на січень 2020 року, після відкриття понад 990 магазинів, у яких працює понад 11 000 українців, виявилося, що задум мережі був успішним.[1] Магазини EVA працюють не лише в найбільших містах України, але й маленьких містечках з населенням менше 10 000 осіб.

Незважаючи на такий стрімкий ріст в минулому, мережа магазинів EVA все ще продовжує розширюватися. Компанія поставила собі за мету відкрити ще 180 магазинів у 2020 році – в середньому 15 нових магазинів на місяць. В результаті такого розширення українці отримали майже 1 800 робочих місць, оскільки в кожному магазині працює в середньому 10 осіб. Електронне декларування відповідності правилам пожежної безпеки[2] дає компаніям змогу швидко реєструвати декларації відповідності, що, зі свого боку, допомагає швидше відкривати магазини.

В кінцевому рахунку це означає скорочення часу, необхідного безробітним для того, щоб влаштуватися на роботу в надійну компанію.

Як мережа магазинів EVA стала законодавцем тенденцій

Процес відкриття магазину передбачає не лише вибір правильного місця та набір персоналу. Це комплексна операція, що складається з декількох етапів. По-перше, вона передбачає отримання великої кількості дозволів від органів влади; декларація відповідності правилам пожежної безпеки є однією з них. За словами Юрія Назаренко, спеціаліста відділу пожежної та промислової безпеки мережі EVA, перед тим, як перетворитися на електронну послугу, процес подання декларації відповідності правилам пожежної безпеки вимагав багато зусиль та займав багато часу. Він передбачав заповнення заяви в паперовій формі, її друк та підпис, підготовлення супровідного листа, а також похід допоштового відділення для того, щоб відправити його до найближчого центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). В маленьких містечках на дзвінки, необхідні для того, щоб з’ясувати телефон та адресу найближчого ЦНАПу, могло піти до половини дня.

«Пошук адреси, перевірка її правильності та з’ясування, чи не змінилися номери телефонів, забирали багато часу. Завдяки цій електронній послузі витрати часу вдалося скоротити у п’ять-шість разів», – розповідає Юрій Назаренко.

Юрій дізнався про електронне декларування відповідності правилам пожежної безпеки від одного зі своїх знайомих. Він також побачив інформацію про електронну послугу в листівках, що поширювалися в його місцевому ЦНАПі, і тому вирішив розпочати процес відкриття нового магазину мережі EVA. Наразі мережа магазинів EVA є одним з найбільш активних користувачів цього онлайн-сервісу. Станом на 31 серпня 2020 р. компанія обробила 156 електронних декларацій (більше 7 % загальної кількості електронних декларацій, виданих до 31 серпня 2020 р.).[3] Завдяки партнерству між Державною службою з надзвичайних ситуацій, колишнім Державним агентством з питань електронного урядування України (тепер Міністерство цифрової трансформації) та проєктом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» у лютому 2018 р. вдалося запровадити механізм електронного декларування. Форма декларації доступна тут.

Економія часу та грошей без стресу

Необхідність витрачати час на визначення місця знаходження ЦНАПу не була єдиною перешкодою на шляху подання паперової декларації відповідності правилам пожежної безпеки. Наприклад інколи після подання заяви ЦНАП надсилав заявникам лише повідомлення про затвердження заяви із зазначенням номеру декларації. Іншими словами, вони не отримували саму декларацію. «Це було не дуже зручно, – каже Юрій Назаренко. – Завжди краще мати на руках справжню декларацію».

Процес подання паперової заяви на отримання декларації був однаково неприємним як для досвідчених учасників, так і для новачків. Навіть ті, хто мав досвід користування послугою в паперовій формі, часто стикалися з проблемами. Процес подання заяви був довгим та складним, і дуже часто єдина помилка могла означати, що заявнику доведеться заново подавати весь пакет документів. Це призводило до витрачання додаткового часу на виправлення документів, а також грошей на поштові послуги або ще одну поїздку до найближчого ЦНАПу. Як наслідок, через цю перешкоду заявнику доводилося відкладати відкриття нового підприємства незалежно від того, чи це була кав’ярня, перукарня або бакалійна крамниця.

Юрій Назаренко також пам’ятає випадки, коли людська помилка призводила до того, що документи губилися або затвердження затримувалося на декілька місяців. Завдяки новій електронній послузі це більше не відбувається. Більше того, затверджена декларація часто вже готова для користувача в день подання заяви.

Швидше для роботодавців, краще для працівників

Станом на кінець 2019 р. в Україні було зареєстровано майже один мільйон компаній. Навіть якщо деякі з них працюють через інтернет, а тому для роботи їм не потрібні декларації відповідності правилам пожежної безпеки, для сотень тисяч компаній, що користуються реальними приміщеннями, наявність нової електронної послуги означає, що їм більше не доведеться витрачати час на пошук ЦНАПів для того, щоб заповнити заяву. Крім того, цим компаніям більше не доведеться хвилюватися з приводу правильності заповнення ними заяв або того, що державні службовці могли пропустити щось у заявах (тобто інколи через людську помилку документи не враховуються).

Деякі українські підприємства вже скористалися перевагами електронних декларацій відповідності правилам пожежної безпеки. Наприклад багатьом вдалося швидше розширити бізнес, створюючи нові робочі місця по всій країні. «Це дуже зручна та швидка послуга з погляду подання заяви та отримання зареєстрованої декларації. Все працює як годинниковий механізм», – ділиться своїми враженнями Юрій Назаренко.

Зараз, окрім мережі магазинів EVA, користувачами цієї електронної послуги, кількість яких постійно зростає, є декілька великих національних та міжнародних компаній, а саме: PUMA та Adidas, національні мережі продуктових магазинів NOVUS та «АТБ-Маркет», British Petroleum (BP), міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького та ПриватБанк, найбільший банк в Україні.

Для цих компаній можливість подавати обов’язкові декларації в режимі онлайн – це зручно та дає змогу швидше розширювати свою діяльність в Україні. Для України електронна трансформація послуги подання декларацій відповідності правилам пожежної безпеки – це вигідний крок, що зрештою приведе до зростання надходжень до державного бюджету, оскільки зменшення часу, необхідного для отримання дозволів, дає підприємствам можливість у коротші строки розпочати діяльність. Для українців, які шукають роботу, – це можливість постійного працевлаштування в одній із провідних роздрібних мереж України. Незважаючи на те, що ця нова електронна послуга є лише одним із аспектів ведення бізнесу в Україні, проте вона означає крок уперед у справі позиціонування України як інвестиційно-привабливої держави, що сприяє розвитку комерційної діяльності.

[1] Про компанію: https://eva.ua/ua/o-kompanii/  

[2] Повна назва послуги – «Реєстрація декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки». Послуга доступна за посиланням: https://e-services.dsns.gov.ua/

[3] Станом на 31 серпня 2020 р. в електронному форматі було видано 2 121 декларацію

EF_TAPAS_Impact_Story_Fire_Safety_UA

ЗАВАНТАЖИТИ