Непрозорі судові рішення лишаються однією серед головних проблем, що постають перед українською правовою системою. Але українці не чекають, поки система зміниться сама. Незалежний антикорупційний суд в Україні був офіційно створений лише нещодавно, тож активісти й стартапи самі вдосконалюють правову систему для захисту прав громадян.
Такий стартап – «Суд на долоні» – один серед трьох переможців Open Data Challenge 2017 року, щорічного конкурсу, який проводиться проєктом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» Фонду Євразія. «Суд на долоні» – це онлайн-інструмент, який дозволяє зручно відшукати, переглянути і проаналізувати судові рішення. Він буде корисним юристам, журналістам, громадським активістам і всім, хто стежить за правовою системою України.
Завдяки Open Data Challenge команда «Суду на долоні» отримала 500 000 грн (18 600 дол. США) на запуск «гуглу» для юристів. Інструмент допомагає юристам візуалізувати інформацію з реєстру судових рішень та 14-ти інших тематичних реєстрів, використовуючи ключові слова і близько 39 різних фільтрів.
«Участь у Open Data Challenge відкрила для нас величезні можливості: спільнота експертів оцінила наш проєкт; ми отримали цінну допомогу від менторів і почали краще розуміти специфіку розвитку та провадження бізнесу на основі відкритих даних, – розповів Кирило Захаров, співзасновник і директор проєкту «Суд на долоні». – Це було неймовірне поєднання інновацій, знань та інтенсивної праці, що дало нам справжній драйв. І, звісно, це був найшвидший спосіб створити повноцінний продукт!»
Раніше члени команди «Суд на долоні» опинялися в ситуаціях, коли їм не вистачало судової інформації, необхідної для власного захисту в судовому процесі. Тож коли відкриті дані стали більш популярними в Україні та було оприлюднено реєстр судових рішень, виникла ідея створити спеціальний інструмент для адвокатів. Зі свого боку Open Data Challenge 2017 року дав змогу команді створити інноваційний практичний інструмент як для юристів, так і для бізнесу, журналістів та неурядових організацій, які працюють у сфері антикорупційних питань. Для бізнесу «Суд на долоні» – це зручний інструмент для оцінювання ризиків та перевірки сторін судових процесів. Для журналістів сервіс стане у нагоді під час перевірки фактів, дослідження та моніторингу тенденцій у судовій сфері. А от антикорупційні активісти можуть використовувати «Суд на долоні» для виявлення зв’язків між учасниками судових процесів – приміром, між конкретним суддею та прокурорами.
Офіційно запущений у грудні 2018 року, «Суд на долоні» здобув неабиякий успіх і наразі має понад 13 000 активних користувачів. Сервіс існує як у базовій, так і розширеній версії. Основні функції доступні безкоштовно, тоді як усі додаткові (доступ до повного списку реєстрів, 39 фільтрів пошуку та візуалізація судових рішень) надаються на платній основі. Для користувачів доступна денна, місячна та річна підписка. Усі послуги інструменту «Суд на долоні» безкоштовні для журналістів.
Досягнувши успіху, команда «Суду на долоні» також розробила і запустила WINCOURT у грудні 2018 року. WINCOURT – це аналізатор судових рішень, який прогнозує результати судових справ та надає користувачам рекомендації на основі чинного законодавства і попередніх судових рішень. Також дозволяє отримати всю інформацію, що наразі доступна у відкритих реєстрах даних. Аналізатор уже став у нагоді українцям. Наприклад, через незначну помилку в одному з документів компанії загрожував великий штраф у приблизно 5 700 дол. США за порушення трудового законодавства. Компанія не погодилась зі штрафом, але перед тим, як оскаржити звинувачення Державної служби України з питань праці у суді, вирішила перевірити через WINCOURT свої шанси на перемогу. Спочатку аналізатор показав, що компанія має лише 50% шансів виграти справу. Однак, коли адвокати компанії попрацювали з аналізатором, використовуючи відповідне законодавство та комбінуючи попередні судові рішення щодо схожих справ, де виграв відповідач, аналіз WINCOURT засвідчив, що компанія має 80% шансів виграти справу. WINCOURT допоміг побудувати та протестувати стратегію захисту в суді. І саме так сталося – компанії вдалося уникнути сплати штрафу.
Щорічний Open Data Challenge використовує інноваційний потенціал країни, підтримуючи продукти та послуги, розроблені на основі відкритих даних, для боротьби з корупцією; це також – найбільший ІТ-конкурс на основі відкритих даних в Україні. За останні три роки подано 520 заявок на Open Data Challenge. У 2017 та 2018 роках дев’ять команд серед 30 фіналістів виграли Challenge і разом отримали призові кошти на суму 144 000 дол. США на подальше розроблення своїх проєктів. Успіх «Суду на долоні» та інших стартапів демонструє, що за невеликих інвестицій та сприяння використанню відкритих даних українці можуть розробити і впровадити творчі рішення для боротьби із системною корупцією. Попереду – ще більше стартапів, таких як «Суд на долоні». Імена переможців Open Data Challenge 2019 будуть названі 20 вересня під час цьогорічного Open Data Forum у Києві.
_____
Open Data Challenge – це конкурс інноваційних проєктів на основі відкритих даних, які сприятимуть вирішенню соціальних проблем. Він проводиться в Україні від 2017 року за підтримки проєкту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS», Державного агентства з питань електронного урядування України та у партнерстві з Фондом «Східна Європа» і 1991 Open Data Incubator.
Open Data Challenge у 2017 та 2018 роках:
- 60 заявок із усієї України
- 30 фіналістів
- 9 переможців
- 4 000 000 грн (144 000 дол. США) виділених призових коштів