Благодійні внески у школах – потреби чи забаганки?

У Тернополі проаналізували благодійні внески, які отримують навчальні заклади

17 грудня, 2020 року. – У Тернополі запустили онлайн-проєкт “Донейт на апгрейд, який дозволяє будь-кому у зручному форматі аналізувати благодійні внески, які отримують навчальні заклади міста.

Мета проєкту – допомогти навчальним закладам краще зрозуміти, як вони розпоряджаються благодійними внесками. Меценатам та батькам – аналізувати, на що і як витрачають ці кошти. Управління освіти і науки Тернопільської міської ради отримує моніторинговий інструмент, який дозволяє контролювати благодійні внески, що надаються закладам освіти. Окрім цього, він може сприяти більшій прозорості та підзвітності в освітній сфері та боротьбі з корупцією. Адже, хоча примусові благодійні внески в українських школах і садках знизилися від 70% у 2017 до 55% у 2020 році[1], це все ще – доволі гостра проблема.

Проєкт створено за підтримки Міністерства цифрової трансформації та Тернопільської міської ради у межах проєкту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах/TAPAS». В його основі – відкриті дані про благодійні внески закладів освіти, дані про плани закупівель, оприлюднені через Prozorro, та про транзакції закладів освіти міста з Єдиного вебпорталу використання публічних коштів. Ознайомитися з проєктом “Донейт на апгрейд” можна за лінком: https://texty.org.ua/d/2020/ternopil_edmoney/.

Інструмент дозволяє дізнатися:

  • скільки благодійних внесків отримує кожен навчальний заклад (ДНЗ, школи, коледжі, технікуми, ліцеї);
  • на закупівлю яких категорій товарів залучається найбільше коштів батьків та меценатів;
  • піки надходжень благодійних коштів на рахунки закладів;
  • які з категорій товарів є найбільш профінансованими державою;
  • як співвідносяться бюджетні кошти та благодійна допомога під час закупівель тих чи інших товарів і наскільки ефективно заклади проводять ці закупівлі.

У Тернополі – 84 заклади освіти, у тому числі 40 дошкільних навчальних закладів та 46 загальноосвітніх шкіл, на утримання яких було виділено понад 80 мільйонів гривень у 2020 році. Та попри щорічне зростання бюджетних видатків на поточні та капітальні потреби навчальних закладів, як свідчать відкриті дані проєкту «Донейт на апгрейд», благодійні внески й надалі лишаються суттєвим джерелом фінансової підтримки садочків та шкіл. Так, у 2019 році співвідношення бюджетних коштів та благодійних внесків у закладах загальної середньої освіти Тернополя становило 26 млн до 5,8 млн грн.

Про що можуть свідчити відкриті дані візуалізації: 

  • Від 10 грн до 211 тис. грн – розмір сум благодійних внесків, які отримують Тернопільські навчальні заклади.
  • До 100 тис. грн на рік – середня сума допомоги, яка припадає на кожен навчальний заклад міста.
  • Продукти харчування та меблі – категорії, на закупівлю яких залучається найбільше благодійних коштів. Так, за перше півріччя 2020 року Тернопільські заклади освіти загалом отримали понад 500 тис. грн на продукти харчування та 370 тис. на меблі.
  • Понад 400 тис. грн – загальна сума благодійних внесків, що йде на задоволення оперативних поточних потреб та купівлю дрібних товарів – засоби чищення, крейда, прибирання тощо. Це суми, що офіційно надходять на благодійні рахунки шкіл і є прозорими та підзвітними.

[1] Результати дослідження: “Корупція в Україні 2020: розуміння, сприйняття, поширеність”,  https://nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2020/05/Corruption_Survey_2020_Presentation_Info-Sapiens.pdf