Досягнення України у розвитку цифрових технологій відзначили у Штатах

21 квітня 2021Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) утретє провело конкурс Digital Development Awards, де серед понад 140 претендентів обрало п’ять проєктів-переможців з усього світу, що впроваджують цифрові технології для вирішення соціальних та інших проблем. Серед них відзначили і досягнення України, а саме – ефективність електронної системи публічних закупівель Prozorro і антикорупційної мережі та порталу моніторингу державних закупівель DOZORRO.

Відомий як #DigiAwards, конкурс відзначає проєкти та активності по всьому світу, що фінансуються Агентством США з міжнародного розвитку та застосовують цифрові технології для вирішення проблем економічного, соціального чи гуманітарного розвитку. Цього року нагороду здобули проєкти, що впроваджували реформи у Індонезії, Киргизькій Республіці, Пакистані, Південно-Східній Азії та Україні.

В Україні USAID відзначило антикорупційний вплив електронної системи публічних закупівель Prozorro та моніторингового порталу DOZORRO, підтримку яким надає проєкт-переможець конкурсу  USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS», що реалізовується Фондом Євразія.

“Протягом 5 років Prozorro допомогло заощадити українському населенню близько 6 мільярдів доларів державних грошей, тоді як мережа DOZORRO проаналізувала майже 40 000 тендерів з високим ризиком, які були визначені в системі. Загальна вартість цих «проблемних» тендерів становила майже 1 мільярд доларів. Ці результати є ВЕЛИКОЮ перемогою за прозорі, етичні та ефективні державні закупівлі в Україні”, –відзначив Петро Матіяшек, керівник проєкту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» під час церемонії нагородження.

Із появою Prozorro у 2016 році державні та комунальні замовники оголошують тендери на закупівлю товарів, робіт і послуг у публічному просторі через електронну систему. До цього система публічних закупівель в Україні була закритою та корумпованою, а тепер на вебпорталі prozorro.gov.ua кожен може побачити, що відбувається на торгах. Невдовзі після того, як система Prozorro стала обов’язковою для всіх державних закупівель, командою Transparency International Ukraine (TI-Ukraine) за підтримки донорів була створена антикорупційна мережа та портал моніторингу – DOZORRO. Завдяки цій мережі кожен учасник системи (постачальник, замовник, контрольний орган, громадянин) може дати зворотний зв’язок стосовно конкретної закупівлі окремого державного органу чи установи. Використовуючи потужні аналітичні інструменти, громадські організації та активісти-добровольці аналізують масиви даних, визначають тендери з високим ризиком та подають скарги до контрольних органів.

Агентство США з міжнародного розвитку відзначило, що разом DOZORRO і Prozorro зробили процес державних закупівель в Україні справді прозорим, що значно зменшило раніше системну корупцію у сфері публічних закупівель.

“Ця нагорода – це, у першу чергу, про партнерство і про прагнення українців думати сміливо та діяти масштабно,” – додав Петро Матіяшек.

Нагадаємо, що проєкт USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» сьогодні є найбільшим донором системи Prozorro, а також за його підтримки була створена мережа DOZORRO. За підтримки проєкту впродовж останніх років команда TI-Ukraine DOZORRO адвокує зміни до законодавства України у сфері публічних закупівель, проводить навчання для учасників закупівельного процесу, а також журналістів і громадськості. Також завдяки USAID/UK aid TAPAS надано технічну підтримку для забезпечення надійного рівня роботи електронної системи Prozorro та розробляються потужні аналітичні інструменти, зокрема алгоритми штучного інтелекту, для порталу моніторингу державних закупівель DOZORRO.  

Проєкт TAPAS також працює над вдосконаленням відкритих даних та електронних послуг, підтримуючи таким чином Україну на її шляху в боротьбі з корупцією. За весь час існування проєкту, TAPAS допоміг реалізувати понад 30 електронних сервісів, які зараз нараховують близько двох мільйонів користувачів.

***

Проєкт USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» фінансується Урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Урядом Великої Британії через UK aid і підтримує Уряд України у реалізації видимих та успішних реформ у державному управлінні та послугах із метою значного зменшення та викорінення корупції. Проєкт TAPAS сприяє реформам електронного урядування у межах трьох компонентів: забезпечення широкомасштабного використання електронних публічних закупівель; підтримка ефективних програм відкритих даних по всій Україні; створення дієвих електронних сервісів для боротьби з корупцією. Проєкт виконується Фондом Євразія, розташованим у США, що є міжнародною організацією з розвитку, яка сприяє ефективному управлінню та розвитку громадянського суспільства. Більше про проєкт: http://tapas.org.ua/