Як відкриті дані підвищують прозорість діяльності депутатів: дослідження Мінцифри

Міністерство цифрової трансформації та проєкт USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» презентували дослідження про антикорупційний та соціальний вплив відкриття державних даних у сфері підзвітності депутатів місцевого рівня та депутатів Верховної Ради.

Відкриті дані щодо діяльності депутатів доступні на Єдиному державному порталі відкритих даних, порталі відкритих даних ВРУ та на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відкриті дані щодо майнових декларацій дають змогу отримати вичерпну інформацію щодо майнового стану посадової особи. Звіти політичних партій показують, хто фінансує партії та на що вони витрачають ці кошти. А дані з порталу відкритих даних ВРУ можуть, зокрема, показати, за які законопроєкти голосує певний депутат.

Завдяки відкритим даним та сервісам на їх основі можна:

  • дослідити законотворчу діяльність депутатів та як вони голосують через сервіс «ККД депутата – як депутати підтримують реформи» від VoxUkraine.
  • дізнатися, хто фінансує політичні партії та на що вони витрачають отримані кошти, допоможе сервіс «Золото партій».
  • знаходити потенційні факти незаконного збагачення депутатів місцевого рівня та депутатів ВРУ, виявляти конфлікти інтересів і корупційні зв’язки депутатів та інших державних службовців завдяки інструментам «Bihus.Декларації» та «Zaparkanom».
  • знаходити ризики корупції та тіньового лобізму в парламенті, приховані бізнес-зв’язки та конфлікт інтересів у діяльності депутатів допоможуть сервіси: «Відкритий реєстр національних публічних діячів України»від Центру протидії корупції та «Приховані інтереси» від ГО «Антикорупційний штаб».
  • дізнатися про фігурантів антикорупційних розслідувань серед українських політиків, а також про історію створення та результати роботи політичних партій, основних донорів можна на ресурсі «ПолітХаб».

Відкриття даних у сфері підзвітності депутатів сприяє посилення контролю з боку громадськості, допомагає перевіряти доброчесність депутатів, виявляти корупційні зловживання або зв’язки між законодавчою ініціативою депутата та його бізнес-інтересами. Політики можуть використовувати відкриті дані та сервіси для демонстрації ефективності роботи депутатів чи партії. А громадяни мають доступ до вичерпної інформації про діяльність депутатів та можуть зробити більш виважений вибір під час голосування. 

Повний текст дослідження доступний за посиланням.

Також можна ознайомитися з інформацією про антикорупційний та соціальний вплив відритих даних у інших галузях: будівельна, дорожня, медична, екологічна, фінансова, енергетична, провадження бізнесу, місцеве самоврядування, державний нагляд (контроль) та лісове господарство.