Як закон про електронні держреєстри змінить життя українців

18 листопада Верховна Рада схвалила законопроєкт № 2110 «Про публічні електронні реєстри», який відпер стане єдиним базовим документом, що регулює сферу взаємодії та функціонування усіх державних реєстрів в Україні.

Цей законопроєкт розробили експерти проєкту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах/ TAPAS» та IDLO Україна за підтримки Міністерства цифрової трансформації України.

Закон зробить процес отримання держпослуг швидким та зручним й унеможливить  дублювання інформації у реєстрах і повторний запит даних у громадян. Він допоможе оптимізувати наявні реєстри, зробити їх ефективними, а дані в них — якісними та захищеними.

Чому це важливо?

Громадянам, щоб отримати одну довідку, у більшості випадків доводиться ксерити величезну кількість копій своїх документів та обійти низку кабінетів чи держустанов. Так склалося через несумісність наявних реєстрів в Україні, яких наразі існує понад 350. Всі реєстри створювалися у різний час, із різними технологіями та за різними законами чи постановами. Сьогодні подекуди ці реєстри дублюють до 80% інформації, яка вже збирається та оброблюється іншими реєстрами. А на утримання цих реєстрів витрачають сотні мільйонів гривень на рік. Новий закон радикально змінить цю ситуацію.

Що зміниться?

З’явиться поняття «базові реєстри». Це такі реєстри, інформація в яких є першоджерелом для всіх інших реєстрів. Це дасть змогу іншим реєстрам не дублювати дані (наприклад, вік людини, ПІБ, ідентифікаційні документи), а просто підтягувати їх з базового реєстру.

Таких базових реєстрів буде сім. Інші реєстри повинні отримувати або звіряти дані з ними. Трембіта – система електронної взаємодії – дасть змогу поєднати реєстри між собою. Якщо виникне потреба перевірити інформацію, кожен реєстр зможе автоматично запросити її в іншого реєстру. Тобто громадянам не треба буде ходити у кілька кабінетів та надавати копії своїх документів для отримання державної послуги. Чиновник створює запит, а система сама збирає усю необхідну інформацію.

Краща якість та повна автоматизація надання державних послуг є одним із кроків для безпаперового режиму в Україні.

Через оптимізацію кількості державних реєстрів та запровадження взаємодії даних витрати бюджету на їх утримання скоротяться на 15%.

Закон, серед іншого, регулює створення Національного центру резервування державних інформаційних ресурсів та платформи для ведення реєстрів для довгострокового збереження даних. Планується створити потужний державний дата-центр. Він буде зберігати дані, захищати їх та розміщувати реєстри у себе на платформі, якщо ті не зможуть самостійно забезпечити використання засобів безпеки.

До того ж, громадяни матимуть оперативний доступ до актуальної державної інформації про себе (наприклад, персональні дані, інформація про право власності на землю, нерухомість/майно, дані про доходи). У разі будь-яких змін в персональних даних, громадяни отримають повідомлення про них.

Закон також передбачає самоокупність державних реєстрів і сприяє використанню бізнесом державних даних. Відтепер бізнес зможе купувати знеособлені дані з державних реєстрів для розроблення проєктів на основі державних даних.

Більше про ситуацію з реєстрами та ключові зміни: https://bit.ly/3ynKjbz