Оновлення у е-системі будівництва після ухвалення законопроєкту № 5091

У Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ) реалізують низку змін після ухвалення законопроєкту № 5091 «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому».

Закон, який набрав чинності 10 жовтня, має на меті захистити інвесторів нового будівництва від недобросовісних забудовників.

  • Перш за все, обов’язковим стане внесення проєктувальниками ідентифікаторів об’єктів будівництва при створенні проєктної документації об’єкту. Навіть майбутніх квартир, оскільки на них будуть реєструватися спеціальні майнові права. Також з’явиться кабінет девелопера.
  • Варто звернути увагу, що на об’єкти, які становитимуть гарантовану частку, теж потрібно створювати ідентифікатори, оскільки надалі ці об’єкти теж будуть реєструватися у Державному реєстрі речових прав (ДРРП).
  • Між ДРРП та ЄДЕССБ буде налагоджено автоматичний обмін інформацією, щоб дозволити автоматичну реєстрацію спеціальних майнових прав. Подати заяву про реєстрацію спеціальних майнових прав можна через електронний кабінет користувача.
  • Крім того, постійний обмін інформацією про зареєстровані спеціальні права між ДРРП та ЄДЕССБ унеможливить внесення змін до проєкту будівництва без погодження з майбутнім власником об’єкту (інвестором).
  • Відповідно до вимог законодавства, ці зміни мають бути запроваджені одразу після ухвалення відповідної постанови КМУ.

Єдина державна електронна система у сфері будівництва розроблена Міністерством розвитку громад і територій у співпраці з Міністерством цифрової трансформації за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».