Опубліковано Звіт щодо Рейтингу Прозорості Публічних Закупівель 2020, де Україна зайняла першість з-поміж 40 країн світу

Інститут розвитку та свободи інформації (IDFI, Грузія) опублікував звіт щодо рейтингу Прозорості публічних закупівель 2020, де Україна зайняла перше місце із загальною оцінкою у 97,05%.

Нагадаємо, сам рейтинг був опублікований у серпні 2020 року, тоді як результати дослідження щодо трендів, слабких і сильних сторін публічних закупівель та профайлів по кожній країні стали відомі лише зараз. 

У дослідженні оцінюють та аналізують державні закупівлі 40 країн світу, серед яких країни Європи, Азії, Африки, Океанії та Америки. Із найвищим балом у рейтингу Україна випередила Молдову (92,81%), Грузію (90,71%) та Філіппіни (82,72%).

Методологією звіту є універсальна методологія оцінки законодавства про державні закупівлі з кінцевою метою виявити сильні та слабкі сторони відповідної законодавчої бази. Публічні закупівлі представлених країн оцінюють за 64 показниками та на різних етапах проведення закупівель. Кожний показник, включений у методологію, оцінюється максимум в 1 бал (для кращої візуалізації та розуміння бали перераховано у відсотки).

Україна отримала майже найвищі бали за чотирма основними показниками з п’яти:

  • Законодавча база – 96,4%
  • Ефективність – 100%
  • Прозорість – 97,22%
  • Конкурентоспроможність та неупередженість – 94,6%.

Єдиний показник з відносно нижчим відсотком – Підзвітність і цілісність (88%). Що стосується етапів проведення закупівель, де також оцінювали законодавство та прозорість процесів, Україну оцінили на 100% на етапі попереднього тендеру, на 98% під час торгів та 96,15% на етапі після тендеру.

У звіті щодо Рейтингу Прозорості публічних закупівель за 2016-2018 рік Україна посідала друге місце (86,26%) та поступалася Молдові у лідерській позиції. Утім, за останні 2 роки відбулася низка дуже важливих реформ, які відзначили експерти у звіті за 2019-2020 рік. Зокрема, завдяки законодавчим змінам – новій редакції Закону “Про публічні закупівлі”, яка запровадила дотендерні консультації з ринком та розширила можливість використовувати нецінові критерії на Prozorro, дозволила організовувати професійні закупівлі за рахунок переходу від формату тендерних комітетів до уповноваженої особи, дозволила відхиляти недобросовісних учасників, які не виконали домовленості в минулому; а також завдяки загальному розвитку електронної системи публічних закупівель Prozorro.

Нагадаємо, що проєкт USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» сьогодні є найбільшим донором системи Prozorro. За підтримки проєкту, впродовж останніх років команда TI-Ukraine DOZORRO адвокує зміни до Законодавства України в сфері публічних закупівель, а експерти TAPAS з публічних закупівель беруть участь у розробці та адвокації нового Закону “Про публічні закупівлі”, який набрав чинності 19 квітня 2020 р. Проєкт USAID TAPAS працював над впровадженням гармонізації українського законодавства відповідно до європейських вимог та стандартів у сфері державних закупівель. Також проєктом надано технічну підтримку для забезпечення надійного рівня роботи електронної системи Prozorro, що разом із законодавчими змінами покращили позицію України в рейтингу Прозорості публічних закупівель. 

Ознайомитися зі звітом Інститут розвитку та свободи інформації (IDFI) можна за лінком: https://idfi.ge/public/upload/Article/TPPR_Eng_IDFI_01-min.pdf