Texty.org.ua за допомогою відкритих даних дослідили тенденції зникнення громадян безвісти і представили головні цифри
Людські втрати – чи не найбільше горе, спричинене російською війною в Україні. Тисячі сімей розшукують своїх рідних, маючи надію, що отримають хоч якусь звістку про них.
Новий аналітичний матеріал від Texty.org.ua досліджує основні аспекти зникнення людей безвісти та координування їхнього розшуку. Так, за даними Міністерства внутрішніх справ України, від 24 лютого 2022 року вважаються зниклими безвісти 52 673 особи, 36 056 із них – за особливих обставин, тобто у зв’язку зі збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру. За цей же час було зафіксовано 3 676 фактів зникнення дітей.
Більше даних про вік, гендер, регіони, де зафіксовані факти зникнення, та процедури обліку й розшуку зниклих безвісти можна прочитати в матеріалі: https://datalogy.texty.org.ua/lost/.
Провести аналітику вдалося завдяки відкритим даним – публічній інформації в машиночитанній формі, що генерується державою і є вільною та безоплатною для використання, а саме – інформації про безвісно зниклих громадян від Міністерства внутрішніх справ, що оприлюднена на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних data.gov.ua. Роль відкритих даних у розшуку зниклих громадян є надзвичайно важливою, адже на їхній основі створюються алгоритми розшуку і сповіщення про розшукуваних. Крім того, ці дані:
- допомагають виявити громадян України за кордоном або в полоні через міжнародні та гуманітарні місії;
- дають змогу співпрацювати державним установам, неурядовим організаціям та громадськості, сприяючи скоординованому та своєчасному реагуванню на випадки зникнення;
- запобігають шахрайству з документами безвісти зниклих осіб;
- фіксують злочини окупантів і доводять, що жодна людина не залишиться забутою;
- можуть бути використані для досліджень.
Якщо у вас зникла близька людина, і ви не можете встановити місце її перебування за допомогою родичів, друзів, колег чи товаришів по службі, звертайтеся із запитами до правоохоронних органів:
- Національної поліції, подавши відповідну заяву до найближчого підрозділу або зателефонувавши за номером 102;
- Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, на гарячу лінію за коротким номером 1698;
- Міністерства внутрішніх справ через заповнення форми на сайті;
- Національного інформаційного бюро на гарячу лінію за номером 1648 або через чатботи у Telegram чи Viber.
Якщо ваша близька людина – військовослужбовець, також варто звернутися до:
- командування військової частини, де особа проходила службу, із запитом щодо надання результатів службового розслідування;
- територіального центру комплектування та соціальної підтримки, з якого особу було призвано на військову службу, щодо надання інформації.
Міністерство цифрової трансформації дбає про якість оприлюднення відкритих даних і підтримує їхнє практичне використання для досліджень. Проєкт підготовлений виданням Texty.org.ua за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS» і Фонду Східна Європа у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації, Офісом Омбудсмана, Управлінням із питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (Секретаріатом Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), Міністерства внутрішніх справ та Національною поліцією України.