Про нові особливості закупівель під час воєнного стану

19 жовтня набрала чинності 1178 постанова щодо особливостей проведення публічних закупівель на час воєнного стану. За підтримки проєкту USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» були проведені консультації під час підготовки проєкту постанови та надані коментарі.

Відтепер в системі Prozorro закупівлі проводитимуться за новою процедурою, а межі використання каталогів Prozorro значно розширяться.

  • Процедура відкритих торгів з особливостями передбачає скорочення строків проведення повноцінних тендерів у Prozorro, що дасть змогу замовникам проходити закупівлі вдвічі швидше, ніж раніше.
  • Уряд зняв низку обмежень, які впливали на успішність проведення торгів. Зокрема, тендер у Prozorro може бути проведений із пропозицією лише від одного учасника (а не мінімум двох, як раніше). Це має підвищити кількість успішних закупівель в електронній системі, залишаючи можливість для відкритої конкуренції на торгах.
  • Знято обмеження щодо підняття ціни за одиницю закупівлі у 10% в разі коливання цін на ринку. Це дасть змогу не розривати договори в разі суттєвої зміни ціни на ринку та не проводити нових торгів. 
  • Знімаються обмеження щодо максимальної суми закупівлі в каталогах Prozorro Market. Закупівельники зможуть майже в необмеженій кількості купувати типові товари (пальне, електроенергію, харчові продукти, ліки та медвироби тощо) за принципом електронного магазину або використовуючи запит цінових пропозицій. У Мінекономіки вважають, що такий крок значно зменшить адміністративне навантаження на закупівельників.
  • Запроваджуються нові пороги для обов’язкового здійснення закупівель у Prozorro. Для закупівель товарів і послуг відкриті торги з особливостями потрібно буде проводити, якщо вартість закупівель дорівнює або перевищує 100 000 грн; для послуг із поточного ремонту – 200 000 грн; робіт – 1,5 млн грн. Це дасть змогу підвищити прозорість тендерів та конкуренцію на торгах.
  • Водночас проведення відкритих торгів за новою процедурою передбачає можливість для постачальників оскарження умов та результату тендера в Антимонопольному комітеті.  
  • Постанова залишає великий перелік підстав для укладання прямих договорів для нагальних та оборонних потреб: у такому разі достатньо буде прозвітувати про укладений договір (від 50 000 грн) у системі Prozorro. Водночас чутливу інформацію про місце постачання чи місце перебування замовника та постачальника можна буде приховати. Також затверджується заборона на закупівлю товарів та послуг із постачальниками, пов’язаними з росією і білоруссю.

За словами Тетяни Лісовської, керівниці напряму електронних публічних закупівель USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS», ухвалення постанови суттєво вплине на ефективність закупівель в Україні, адже у воєнний час як ніколи актуальна потреба у швидких та простих, і водночас прозорих та якісних закупівлях. Бо державі стало критично важливо отримувати необхідні товари не за місяць, а за короткий термін. До того ж оновлення умов проведення закупівель сприятиме ефективнішому використанню бюджетних коштів та допомагатиме задовольнити потреби суспільства вчасно та з найкращою якістю.

Як зазначають у Міністерстві економіки, оновлені правила проведення закупівель не тільки спрощують та пришвидшують роботу закупівельників, а й стимулюватимуть розвиток українського бізнесу в непростих умовах.