Проєкт TAPAS підтримав розроблення вебпорталу та мобільного застосунку «ЕкоЗагроза»

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів завдяки підтримці USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» запустило онлайн-ресурс «ЕкоЗагроза». Він допомагає інформувати українців про стан довкілля, а також фіксувати нанесення шкоди навколишньому середовищу та всі екологічні загрози, зокрема ті, що спричинені війною.

У жовтні функціонал ресурсу розширився – зʼявився кабінет користувача та англомовна версія.

Ресурс «ЕкоЗагроза» представлений як вебпортал (ecozagroza.gov.ua) та мобільний застосунок (Android та iOS) і є новим функціональним модулем ЕкоСистеми – державної онлайн-платформи, яка містить екологічну інформацію для населення та державні послуги для бізнесу.

На дашбордах можна переглянути актуальні факти екологічних загроз, спричинених російськими окупантами, та завдані війною збитки для довкілля. За підрахунками Держекоінспекції, вони становлять вже 1 286 млрд гривень.

Також доступні дані моніторингових систем щодо якості повітря та рівня радіаційного забруднення, стан води, ґрунту, лісів, інформацію про відходи по всій Україні. Наприклад, користувачі у режимі реального часу можуть отримати повну інформацію про хімічний склад води в українських річках (вміст азоту, сульфатів, хлоридів, амоній-іонів, нітратів, нітритів, фосфатів, ртуті), адже інформація надходить з 553 станцій моніторингу та екологічної оцінки водних ресурсів.

Через «ЕкоЗагрозу» українці можуть повідомляти про всі факти екологічних злочинів проти довкілля, свідками яких вони стали. Наприклад, про горіння військової техніки, пожежі в лісі, розлив нафтопродуктів чи отруйних речовин у ґрунт або водойму, викид отруйних речовин у повітря тощо.

А у кабінеті користувача є змога отримувати сповіщення про усі наявні екологічні загрози (хімічну, радіаційну небезпеку тощо) у кожному населеному пункті, а також про повітряні тривоги. До того ж, користувач матиме доступ до екологічної соціальної мережі, де зможе читати та коментувати публікації експертів, науковців, представників громадськості та небайдужих громадян про виявлені факти надзвичайних екологічних подій у різних куточках України.

Крім швидкого усунення екологічних наслідків, ресурс допомагає краще розуміти екологічну ситуацію у країні, управляти ризиками та якісно ухвалювати рішення на основі достовірних даних. Наприклад: виділення державного бюджету на ліквідацію екологічних наслідків, розрахунок шкоди для подання позовів в міжнародних судах проти росії, щоб вимагати репарації, розроблення політики подальшого захисту природних ресурсів тощо.

Наразі «ЕкоЗагрозу» відвідали понад 210 тисяч разів. За допомогою ресурсу надіслали понад 2100 повідомлень про наслідки воєнних дій та виявлений негативний вплив на довкілля.