Прозоре будівництво: відзначили три роки цифрової трансформації та роботи е-системи будівництва

6 липня 2023 року відбувся захід «Цифрова трансформація будівельного сектору. Три роки ЄДЕССБ». Фокус події – на диджиталізації будівельної сфери та обговоренні результатів запровадження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ), майбутніх планів, а також ролі цифрових інструментів у запобіганні та протидії корупції в Україні.

У заході взяли участь представники Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства цифрової трансформації, інших державних структур та профільних будівельних спільнот, а також представники міжнародних донорів, неурядових організацій та громадянського суспільства, які були залучені до реформування будівельного сектору.

У вересні 2019 року стартувала антикорупційна реформа будівельної сфери. Майже через рік, 6 липня 2020 року, Міністерство цифрової трансформації та Міністерство розвитку громад та територій за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» презентували перший етап Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. 

«Три роки тому розпочалась одна з найуспішніших цифрових реформ – створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. ЄДЕССБ є компонентом родини цифрових інструментів, які ми презентували на конференції в Лондоні і які будуть основою управління відбудовою країни. Працюємо разом над досягненням ключової мети – прозорість і підзвітність процесів відновлення. Також цьогоріч остаточно завершили процес ліквідації скандальної ДАБІ. Наразі державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює Державна інспекція архітектури та містобудування України. Інспекція уже зарекомендувала себе як ефективна та прозора, та має позитивну репутацію серед бізнесу та наших міжнародних партнерів», – розповів Олександр Кубраков, Віцепрем’єр-міністр з відновлення – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України.

«Цифровізація будівництва — це показовий приклад, як потрібно робити трансформацію цілої сфери. Ми запустили повний реінжиніринг процесів, змінили законодавство та нормативно-правові акти, створили електронну систему, мінімізували вплив людьського фактору на прийняття рішень. Все працює максимально прозоро та зручно, всі дії в системі логуються та залишається цифровий слід. Антикорупційний ефект від проєкту склав 1,5 млрд грн на рік, загалом держава зекономила 9,6 млрд грн. Це той формат, який підвищує довіру до реформ, як в міжнародних партнерів, так і в самих українців», – зазначив Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

ЄДЕССБ передбачає максимальну автоматизацію всіх процесів державного регулювання у будівництві. За три роки цифровізація допомогла кардинально реформувати будівельний сектор. 

  • Процес оформлення будівельної документації щодо будівель класів наслідків СС2 та СС3 (багатоповерхові будинки, інфраструктурні та промислові обʼєкти) повністю перевели в онлайн. Це унеможливило маніпуляції з паперовими документами, які можна було підробити або загубити.
  • В ЄДЕССБ створено 45 електронних кабінетів, у яких працює понад 72 тисячі професійних користувачів: архітекторів, інженерів-проєктувальників, енергоаудиторів, представників органів будівельного контролю. 
  • На порталі Дія запущено 14 будівельних онлайн-послуг. Це 100% адміністративних сервісів у сфері будівництва, які доступні для громадян. Це допомогло спростити взаємодію держави з громадянами та бізнесом, а також мінімізувати контакт з чиновниками, що є важливим антикорупційним запобіжником. За весь час послугами на Дії скористалися понад 100 тисяч разів.
  • Впровадження цифрових інструментів контролю дає змогу захисти архітекторів та інженерів-проєктувальників від несанкціонованого використання їхніх даних і документів. Вони отримують сповіщення, коли їхні дані вказують у будівельних документах, і можуть оскаржити це, якщо не мають стосунку до забудови. У такий спосіб вдалося зупинити понад 400 незаконних будівництв. Також для розгляду документів працює електронна черга. 
  • Інформація про будівництво доступна для громадськості. Кожен виданий дозвіл на будівництво можна переглянути на публічному порталі е-системи https://e-construction.gov.ua. За цей час на порталі було здійснено 1,6 млн запитів від громадян на перевірку обʼєктів будівництва. Сьогодні постал е-системи головний інструмент громадського контролю забудови у містах.
  • Також інформація доступна у формі відкритих даних на порталі https://data.gov.ua.

Джеймс Хоуп, голова місії USAID в Україні, що є одним з найбільших донорів цифрової реформи будівництва, зауважив: «Три роки тому USAID разом UK aid підтримали Уряд України у реформуванні сумнозвісного корумпованого будівельного сектору. Ми прагнули зробити цей сектор більш відкритим та чесним, створивши цифрові інструменти, які б забезпечили прозорі процеси та процедури. Щоб можна було всі дозвільні документи отримувати просто та без хабарів, щоб людям не потрібно було взаємодіяти з чиновниками, щоб процеси були зрозумілими для усіх. І сьогодні е-система будівництва – це не лише антикорупційний інструмент, вона також допомагає реформі децентралізації. Громадяни мають доступ до якісного ІТ-рішення, завдяки якому можуть контролювати забудову та отримувати послуги без бюрократичних перешкод чи то у великих містах, чи у маленьких селах. USAID і надалі підтримуватиме цю реформу, щоб процеси у будівництві були максимально підзвітними та прозорими і вільними від корупції».

Під час панелі «Цифрові інструменти як засіб у запобіганні та протидії корупції» учасники обговорили реалізацію антикорупційних ініціатив в Україні. Досвід цифровізації будівництва, який привніс більше прозорості та підзвітності у цей сектор, має стати прикладом для відбудови України та економічного зростання країни.

Відеозапис заходу: https://www.youtube.com/watch?v=veMbYa9_AeM  

Захід організував USAID / UK aid проєкт «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах / TAPAS» за підтримки Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури та Міністерства цифрової трансформації. Партнер заходу – Фонд Східна Європа.