ProZorro: квиток в Україну вартістю півмільйона доларів і нові виклики

Після завершення безпрецедентної міграції сервера з Amazon Data Center в український дата-центр DeNovo ProZorro продовжує стабільно працювати і на черзі – запровадження рамкових угод, електронних каталогів, інтеграція з Державною аудиторською службою та іншими держструктурами.

Система електронних публічних закупівель ProZorro успішно завершила міграцію всіх ІТ-ландшафтів з Amazon Web Services до De Novo G-Cloud в Україні й продовжує стабільно працювати. Це стало можливим завдяки фінансовій підтримці у розмірі майже 500 тис. доларів від Агентства USAID та UK aid. Після завершення міграції, з початку березня, у системі ProZorro вже оголошено 145 тис. неконкурентних процедур з очікуваною вартістю 32 млрд грн та майже 89 тис. конкурентних процедур з очікуваною вартістю 148 млрд грн.

Міграція ProZorro є унікальною для вітчизняної ІТ галузі — з Amazon в Україну було переміщено 50 терабайт інформації, понад 30 млн файлів та всі важливі для функціонування Системи модулі.

На момент створення ProZorro в Україні не існувало технологій та потужностей, здатних обробляти, накопичувати та зберігати таку величезну кількість даних. Саме тому для розміщення системи була обрана Amazon Web Services як найбільша публічна хмара у світі. Хостинг Amazon дозволяв ProZorro на етапі роботи системи в пілотному режимі займатися активно розвитком продукту.

Однак, з серпня 2016 р., після того, як система ProZorro стала обов’язковою для усіх державних замовників, відповідно до Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», усі дані ProZorro повинні розміщуватися  у дата-центрі на території України. Перед командою ProZorro постало завдання, аналогів якому не було в національній практиці: здійснити міграцію всієї інфраструктури без перебоїв у роботі системи.

Команда IT-фахівців ProZorro завдяки підтримці міжнародних донорів USAID та UK aid в рамках проекту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах»/ TAPAS розробила рішення та реалізувала міграцію у стислі строки.

Василь Задворний, директор ДП «ПРОЗОРРО»«Нам вдалося здійснити процес міграції, не зупинивши роботу цілої системи і переїзд усіх даних ProZorro відбувся непомітно для 200 тисяч користувачів. Завершився дуже важливий етап, який відкриває дорогу до наступних запланованих нами і дуже потрібних вдосконалень системи: запровадження рамкових угод, які дозволять замовникам забути про тендери на 4 роки, запровадження настільки затребуваних електронних каталогів, інтеграція з Державною аудиторською службою, яка дозволить здійснювати тендери під пильним наглядом ДАСУ й ще більше гарантувати користувачам прозорість і справедливість торгів, запровадження електронної тендерної документації, що дозволить забути про прикріплення сканкопій…Всі ці зміни зроблять роботу системи ще зручнішою для користувачів, а саму систему закупівель – ще більш прозорою».

В процесі міграції даних довелося вирішити кілька серйозних технологічних викликів. На базі українського дата-центру De Novo було побудовано OpenStack Swift сховище – об‘єктне сховище для ефективного та довгострокового зберігання великої кількості даних.  Для роботи з ним спеціально написали драйвер, який дозволив зберегти всі метадані документів, що були в Amazon.

Петро Матіяшек, керівник проекту USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах»/TAPAS: «Коли ми розповідаємо про наш проект, то ми часто говоримо, що ми є найбільшим донором ProZorro. Тому що на міграцію сервера в рамках нашого проекту було виділено близько півмільйона доларів. Це дійсно була грандіозна, неймовірна і дуже складна задача. Ми пишаємося цим досягненням і командою, яка це зробила. Ми дякуємо донорам – урядам США і Великої Британії, які повірили в реалістичність такої задачі, коли не вірив ніхто. Для нас вона стала не просто викликом, а й символом тих цінностей, у які ми віримо, на яких ґрунтується робота ProZorro і робота нашого проекту».

Євген Єнтіс, керівник міграційної команди, начальник відділу інформаційних технологій та комунікацій ДП «ПРОЗОРРО»: «Завдяки зусиллям команди переїзд ProZorro в Україну пройшов непомітно для користувачів. Ми намагалися мінімізувати всі незручності: заздалегідь попереджали про відсутність завантажувати документи в зв’язку з міграцією модулів АРІ і document service ProZorro, починали перенесення даних ввечері, щоб не створювати незручностей для користувачів у робочий час. Дякую команді, що здійснила цей проект і сьогодні продовжує працювати над тим, щоб робити ProZorro ще більш технологічним, ще зручнішим і кориснішим для усіх».