Україна посіла 17 місце в європейському рейтингу відкритих даних Open Data Maturity Report 2020, продемонструвавши результат, вищий, ніж середній рівень у Європі

16 грудня 2020 року. – Європейський портал даних (EDP) опублікував шостий щорічний звіт Open Data Maturity Report 2020 щодо рівня розвитку сфери відкритих даних. Україна вперше брала участь у визначенні рейтингу й увійшла до переліку країн, що швидко розвиваються (Fast-trackers), разом із Болгарією, Грецією, Італією, Кіпром, Латвією, Литвою, Нідерландами, Німеччиною, Словенією, Фінляндією, Хорватією і Швецією. Набравши 2 180 балів із 2 600 можливих, Україна посіла 17 місце в рейтингу, продемонструвавши рівень зрілості сфери відкритих даних на рівні 84%, при цьому середній показник зрілості сфери у Європі становить 78%.

Відкриті дані – це інформація, яку має публікувати держава у відкритому для всіх громадян доступі та у машиночитному форматі. Бюджет громади, показники забруднення води, рух громадського транспорту, виплати лікарям, дороги, що внесені до переліку ремонтів, – ці та інші дані є у володінні держави і є корисними для громадян, а тому мають бути відкритими. В Україні сфера відкритих даних стрімко розвивається від 2015 року та підтримується міжнародними донорами, адже відкриті дані допомагають боротися з корупцією завдяки відкритості та прозорості інформації для всіх.    

Із метою покращення доступу до відкритих даних, підвищення їх якості, а також посилення їх впливу на національному, регіональному та місцевому рівнях від 2015 року Європейський портал даних (що є основною точкою входу до даних, які публікуються європейськими країнами) проводить щорічне дослідження Open Data Maturity Report, в якому оцінюється поточна ситуація розвитку сфери, прогрес країн щодо відкриття даних та надаються рекомендації щодо покращення ситуації. 

Цього року, окрім країн Європейського Союзу і Європейської асоціації вільної торгівлі та Великої Британії, уперше в дослідженні взяли участь країни Східного партнерства, серед яких і Україна. Оцінювалася державна політика, функціонал національного порталу відкритих даних, якість наборів та вплив відкритих даних. За всіма показниками Україна продемонструвала вищі результати, ніж середні у Європі.  

За що Україна отримала бали: 

  • Державна політика (554 бали, або 85%). Результат України відповідає країнам ЄС, де середній показник – 85%. Аналізувалась відповідність законодавства міжнародним стандартам, державна стратегія щодо розвитку сфери відкритих даних на національному та місцевих рівнях, а також – які ініціативи впроваджуються для розвитку навичок держслужбовців, що працюють із даними, та спільноти щодо використання цих даних. 
  • Єдиний державний вебпортал відкритих даних (569 балів, або 88%). Результат України вищий за середній рівень країн ЄС у 79%. Дослідники високо оцінили функціонал національного порталу https://data.gov.ua/, сталість його розвитку, частоту оновлення даних на порталі, а також рівень його використання. Нагадаємо, у 2020 році аудиторія порталу зросла у півтора раза і становить понад 1 млн користувачів. 
  • Вплив відкритих даних у різних сферах – економічна, державне урядування, соціальна, екологічна (550 балів, або 85%). І за цим показником результат України вищий за середній рівень країн ЄС із 72%. Балів Україні додали проєкти на основі даних, зокрема і переможці національного конкурсу Open Data Challenge, що активно розвивають свої рішення; а також проведення якісних досліджень щодо впливу відкритих даних, зокрема у будівельній сфері, будівництва та ремонту доріг, охорони здоров’я, які проводяться Міністерством цифрової трансформації та міжнародним проєктом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS». 
  • Якість даних, що публікуються на порталі, їх відповідність до міжнародного DCAT-AP стандарту (492 бали, або 78%). І за цим критерієм Україна продемонструвала вищу оцінку, ніж середній рівень у країнах ЄС, який становить 76%.

Нагадаємо, від 2016 року проєкт міжнародної технічної допомоги USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» надає підтримку громадянам України та українському Уряду щодо розвитку сфери відкритих даних, зокрема: 

  • у співпраці з Міністерством цифрової трансформації (раніше Державне агентство електронного урядування) експерти проєкту розробили національну стратегію розвитку 2018–2020 та щорічно підтримують розробку нової редакції Постанови №835, що регулює вимоги та перелік наборів даних, обов’язкових до публікації; 
  • чотири роки поспіль за підтримки проєкту реалізується програма навчання для представників виконавчої влади та органів місцевого самоврядування – Open Data Leaders Network
  • було створено національний конкурс ІТ-проєктів на основі відкритих даних Open Data Challenge, що мають антикорупційний вплив; загальний призовий фонд конкурсу за чотири роки становить 10,5 млн гривень;

Ознайомитися зі звітом можна з лінком: https://www.europeandataportal.eu/en/dashboard/2020