Україна увійшла до шістки країн Європи в рейтингу відкритих даних та визнана країною, що задає тренди

Цього року Україна посіла 6-те місце в рейтингу Open Data Maturity 2021 серед 34 країн, продемонструвавши вражаюче зростання з 17-го місця порівняно з минулим роком. Рівень зрілості сфери відкритих даних складає 94%. Тим часом рівень європейських країн у середньому майже на 10% менший і становить 81%.

Ознайомитися з дослідженням: https://data.europa.eu/en/dashboard/2021.

З 2015 року Європейський портал даних проводить дослідження Open Data Maturity Report. У ньому оцінюється поточна ситуація розвитку відкритих даних, прогрес країн щодо відкриття даних та надаються рекомендації щодо покращення ситуації.

Перші шість країн рейтингу, серед яких і Україна, — trend setters. Це країни, що задають тренди у сфері відкритих даних. У першу п’ятірку також увійшли Франція, Ірландія, Іспанія, Польща та Естонія. Україна мала найбільший стрибок у рейтингу цього року — на 10%. Минулого ж року наша країна потрапила в групу fast trackers — країн, що швидко розвиваються.

Україна покращила свої показники за всіма пунктами оцінки:

 • Політика відкритих даних — 640 балів із 650 можливих.
 • Функціонування порталу відкритих даних https://data.gov.ua — 614 балів.
 • Вплив відкритих даних — 615 балів.
 • Якість відкритих даних — 578 балів.

Цього року значних успіхів досягнуто у відкритті інформації, яка є життєво важливою для меншканців, держави та бізнесу.

Розпочався процес публікації фінансової звітності компаній, опубліковані знеособлені митні декларації, нарешті повністю відкрито ЄДР. А найпопулярніший в Україні набір даних про зареєстровані транспортні засоби доповнено відомостями про VIN-коди. Продовжується робота над повним відкриттям фінзвітності всіх компаній, відкриттям відомостей державного земельного кадастру, реєстру страхових полісів.

Нагадаємо, від 2016 року проєкт міжнародної технічної допомоги USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» надає підтримку громадянам України та українському Уряду щодо розвитку сфери відкритих даних, зокрема: 

 • експерти проєкту щорічно підтримують розроблення нової редакції Постанови №835, що регулює вимоги та перелік наборів даних, обов’язкових до публікації; 
 • п’ять років поспіль за підтримки проєкту проводили програму навчання для представників виконавчої влади та органів місцевого самоврядування – Open Data Leaders Network
 • створено національний конкурс ІТ-проєктів на основі відкритих даних Open Data Challenge, що мають антикорупційний вплив; загальний призовий фонд конкурсу за чотири роки становить 10,5 млн гривень;
 • проєкт підтримав запуск оновленої версії Єдиного державного вебпорталу відкритих даних та спільно з Мінцифрою презентували портал Дія.Відкриті дані;
 • вийшла серія навчальних програм та заходів, зокрема навчальні курси “Відкриті дані для держслужбовців”“Відкриті дані для бізнесу” та інші. 
 • проведено менторську програму для державних службовців зі створення проєктів на основі відкритих даних – Open Data Mastermind, та конкурс малих грантів – Opendatago для підтримки проєктів громадянського суспільства;
 • продовжується серія якісних досліджень антикорупційного та соціального впливу відкритих даних у різних галузях економіки, зокрема, у будівельній, дорожній, медичній, екологічній і інших.

Результати дослідження Open Data Maturity 2021 — це об’єктивний показник того, що Україна рухається у правильному напрямі.