В EкоCистемі з’явилися нові онлайн послуги для бізнесу

22 грудня Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів презентувало три нові онлайн послуги, дві з яких – розробленні за підтримки USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах/ TAPAS».

Відтепер українці зможуть онлайн подати декларацію про відходи та отримати висновок на ввезення чи вивезення з країни товарів, що входять до «Зеленого переліку».

Послуги реалізовані в ЕкоСистемі – онлайн-платформі, де зібрані усі адміністративні екопослуги для бізнесу та екологічна інформація для громадян.

Декларація про відходи у режимі «paperless»

Майже всі суб’єкти господарювання продукують відходи, а, отже, повинні або отримувати  дозвіл на операцію у сфері поводження з відходами (великий бізнес), або подавати декларацію про обсяг відходів, який вони спродукували (середній та малий бізнес). На сьогодні більшість підприємств не виконують цю вимогу: по-перше, тому що їх не перевіряють, по-друге, тому що отримання послуги раніше було ускладнене, а штраф за невиконання вимог занадто малий. Програє від такої ситуації держава, яка знаходиться в інформаційному вакуумі.

Тепер новий сервіс електронного подання декларацій про відходи повністю автоматизований. Фактично, це перша послуга у сфері захисту довкілля, яка надаватиметься повністю без участі чиновників. Спрощений доступ бізнесу для звітування про утворення відходів дозволить отримувати від підприємців об’єктивні цілісні дані, на підставі яких можна ухвалювати ефективні управлінські рішення, зокрема щодо розбудови сучасної сміттєпереробної інфраструктури.

Раніше, подаючи онлайн декларацію, підприємство чекало на її реєстрацію п’ять днів, а могло ще й отримати відмову через допущені помилки. Сьогодні допустити помилку неможливо. Система одразу перевіряє дані. А після внесення всієї необхідної інформації автоматично реєструє документ.

Висновок на транскордонне перевезення відходів, що включені до Зеленого переліку

Україна видає «Висновок про транскордонне перевезення відходів, які включені до Зеленого переліку» при ввезенні та вивезенні через кордон країни товарів та речовин, які були у вжитку – одяг секонд-хенд, макулатура, б/у шини для автомобілів тощо – але водночас є безпечними для людей та довкілля.

Це наймасовіша послуга Міндовкілля. Щороку Міндовкілля отримувало до 5000 тисяч письмових звернень.

У березні 2021 року Міндовкілля запровадило можливість скористатися послугою онлайн, що суттєво спростило життя підприємців. Сьогоднішнє нововведення робить послугу повністю «paperless»: підприємці більше не отримуватимуть паперових дозвільних документів, натомість про право ввезти чи вивезти відповідний товар свідчитиме запис в електронному реєстрі. Співробітники митниці генеруватимуть QR-код з реєстру, в якому буде міститись вся необхідна інформація про підприємство.

Ці онлайн-послуги стануть у нагоді кожному українцю для громадського контролю за діяльністю підприємств-забруднювачів довкілля; компаніям, діяльність яких пов’язана з утворенням відходів; підприємцям, які перевозять через кордон України вживані товари (згідно з чинним законодавством вони вважаються відходами, включеними до “Зеленого переліку відходів”).

Наразі послуги доступні в ЕкоСистемі, а зовсім скоро після ухвалення відповідних законодавчих документів будуть доступні й на порталі Дія.

Нагадаємо, що ЕкоСистему Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів презентувало у травні 2021 року. Систему розробили за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах/ TAPAS» та Офісу ефективного регулювання BRDO.

Система постійно поповнюється новим функціоналом, зорема, вже доступні 11 державних послуг, 90 відкритих “зелених” реєстрів”, 3 інтегровані інформаційні ресурси (Державний кадастр територій та об’єктів природно-заповідного фонду, вебсайт https://wownature.in.ua та Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів) та інше.