Відбудова і перші результати єВідновлення: американська делегація USAID на чолі із Самантою Пауер відвідала Бучу

Під час візиту адміністраторки USAID Саманти Пауер у Бучу Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна та міський голова Бучі Анатолій Федорук ознайомили делегацію з процесом відшкодування збитків за пошкоджене майно та результатами роботи програми єВідновлення. 

«В історії нашої цифрової держави єВідновлення — одна з найскладніших послуг у реалізації та одна з найпростіших для користувача. Дуже важливо, щоб процес відбудови був максимально прозорим і доступним для українців. Послуга єВідновлення — це не просто подання заяви в Дії. Це дані з реєстру, у якому фіксується інформація, і її неможливо змінити. Це перевірка даних в інших реєстрах. Це робота комісії на місцях та інші інструменти, як-от антифрод, що оцінюють, наскільки ефективно використовуються кошти, які отримують громадяни. Таких проєктів не було у світі. За весь час роботи єВідновлення українці вже подали понад 27 тисяч заяв. Більш ніж 1,4 тисячі з них вже отримали фінансову допомогу на відбудову домівок», — зазначив Михайло Федоров. 

Робота над цифровізацією відбудови почалася ще на початку повномасштабної війни. У березні 2022 року запустили сервіс у Дії — Повідомлення про пошкоджене майно. За весь час українці подали понад 468 тисяч повідомлень. 

Вся отримана інформація стала основою для запуску Реєстру пошкодженого та знищеного майна, над яким працювали Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури та Міністерство цифрової трансформації за підтримки USAID / UK Aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS». 

Реєстр став фундаментом для прозорої та ефективної відбудови. З одного боку, у ньому зберігається інформація про житлові будівлі та інші споруди, які постраждали через повномасштабне вторгнення. З іншого — держава може використовувати дані, щоб розуміти масштаби збитків і раціонально планувати процес відбудови.

«Програма єВідновлення вже сьогодні дає українцям можливість підготувати свою оселю до холодів. Це надважливо для українців, які все ще думають, чи повертатися додому. Погоджена органами місцевого самоврядування допомога сягає понад 188 мільйонів гривень для більш ніж 2300 заявників. Зі свого боку ми робимо все можливе для допомоги громадам, щоб комісії працювали ефективніше та швидше. Це і консультаційна підтримка, і допомога з кадрами там, де цього потребують. Наша спільна ціль повернути українців у комфортні домівки», — зазначив Віцепрем’єр-міністр з відновлення України — Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.

Один зі складників відбудови — програма єВідновлення, яка відбувається повністю в цифровому форматі. 

На першому етапі програми українці можуть подати заяву в Дії й отримати фінансову допомогу на ремонт пошкодженого житла. За цей час заяви подали понад 27 тисяч українців. 1,4 тисячі вже отримали кошти на загальну суму в понад 114 млн гривень. 

Також цього тижня анонсували оновлення послуги єВідновлення — незабаром отримати компенсацію зможуть українці, домівки яких були зруйновані через російську агресію. 

«Я була в багатьох зонах бойових дій, у країнах, які відновлюються після воєнних руйнувань. Є великий ризик з ресурсами, необхідними для реконструкції та відновлення. Люди, які найбільше потребують цих ресурсів, не отримують до них доступу. Того, що відбувається в Україні через програму єВідновлення, я ніколи раніше не бачила. Технології дозволяють людям негайно одержувати допомогу, якої вони потребують», сказала Саманта Пауер під час пресбрифінгу. 

Делегація відвідала один із пошкоджених будинків у Бучі, власники якого вже отримали фінансування на ремонт пошкодженого житла за програмою єВідновлення. На одержані кошти бучанці зможуть зробити ремонт у будинку, щоб із часом повернутися додому. 

Також до процесу відбудови залучений проєкт USAID ГОВЕРЛА, який активно працює над створенням комісій, які проводять обстеження майна, що постраждало внаслідок війни, та розглядають питання щодо надання компенсації. Наразі уже створено 516 комісій у громадах. Зокрема, проєкт USAID ГОВЕРЛА допомогає у проведенні навчань для комісій щодо роботи з Реєстром пошкодженого та знищеного майна.

Під час візиту делегація відвідала центр Дія.Бізнес, який також постраждав від російської окупації. Проте його швидко відновили — і в центрі вже надають консультації та інші послуги для підтримки українських підприємців.