Основним об’єктом дослідження стали 19 стартапів-переможців найбільшого національного конкурсу у сфері відкритих даних в Україні – Open Data Challenge.
Міністерство цифрової трансформації та проєкт USAID / UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» дослідили, який антикорупційний та соціальний вплив у суспільстві здійснюють сервіси, що отримали грантову підтримку на свій розвиток у межах конкурсу.
Open Data Challenge – це міжнародний формат конкурсу для проєктів на основі відкритих даних, створений Open Data Institute (Лондон), провідною міжнародною інституцією, що займається пропагуванням відкритих даних у світі.
В Україні конкурс проводився з 2017 року. Його основною метою було заохочення розробників, підприємців, дизайнерів, дослідників і громадських активістів використовувати відкриті дані для створення сервісів і продуктів, що мають значну соціальну користь, підвищують ефективність і прозорість роботи влади, допомагають зменшувати рівень корупції в Україні.
Результатами чотирьох циклів конкурсу стало:
- Понад 700 заявок з 35 міст України;
- 54 команди-фіналістів пройшли інкубаційну програму, щоб удосконалити свої ідеї та розробки;
- 40 менторів та експертів залучили до роботи з командами;
- 19 команд, які розробили проєкти зі значним антикорупційним та соціальним впливом та отримали грантову підтримку на подальший розвиток у розмірі 11,5 млн гривень.
Проєкти-переможці охоплюють найрізноманітніші сфери та потреби. Ці сервіси допомагають дізнатися інформацію про земельну ділянку – від розміщення до судових рішень і наявності потенційних інвесторів, безпечно інвестувати у нерухомість, моніторити вирубування лісів, якісно проходити держперевірки, знаходити корупційні зловживання та конфлікти інтересів у чиновників та держслужбовців, перевіряти закупівлі щодо ремонту доріг, а також ефективно будувати комунікацію місцевої влади з її мешканцями та багато іншого.
У звіті також міститься інформація про кожен проєкт та його результати, команду, що над ним працює, проблеми, що вирішує, які дані використовує та інше.
Open Data Challenge проводився за підтримки Міністерства цифрової трансформації у межах USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» та у партнерстві з Фондом Східна Європа та 1991 Open Data Incubator.
Дослідження доступне за посиланням.