З турботою про українських мам та немовлят: запрацював чат-бот «Буду мамою»

27 квітня громадська організація «Ліки Контроль» та благодійний фонд «280 днів» презентували чат-бот «Буду мамою» – спеціалізований цифровий сервіс для вагітних, розроблений на основі відкритих даних НСЗУ. 

Він доступний у месенджерах Telegram (https://t.me/IWillBeMother_bot) і Viber  (https://viber.com/iwillbemother_bot) та містить покроковий алгоритм, як отримати безоплатний супровід вагітності, медичну допомогу при пологах і неонатальні послуги. Грантову підтримку на створення чат-боту надав USAID / UK aid проєкт «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» у межах конкурсу Open Data Services Support, що проводився за сприяння Міністерства цифрової трансформації України. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.

Супровід вагітності та медична допомога при пологах – це одні з пріоритетних послуг, які оплачує держава в межах Програми медичних гарантій. Це означає, що прийоми лікарів у жіночих консультаціях, обстеження і низка аналізів протягом вагітності, а також медичні послуги під час пологів, мають надаватися пацієнткам безоплатно. На жаль, не всі жінки знають про свої права на ці послуги.

Вказавши свій тиждень вагітності, у кілька кліків у чат-боті користувачка може отримати перелік необхідних обстежень і знайти лікарню, де ці послуги надають безоплатно (незалежно від прописки вагітної чи її фактичного місця проживання).

У такий спосіб чат-бот допоможе жінкам обстояти право на безоплатні медичні послуги та запобігатиме проявам корупції в медзакладах.

«Допомагати українцям лікуватися безоплатно – мета нашої громадської організації. Чат-бот «Буду мамою» – це новий проєкт на основі відкритих даних. Електронний помічник, який допоможе та підтримає вагітних жінок. Вони молоді, і часто спостереження вагітності є їхнім першим досвідом звернення до медичної системи. З «Буду мамою» це знайомство зорієнтує у можливостях безоплатної медичної допомоги ведення вагітності та пологів без міфів та стереотипів, знайде найкращий медичний заклад, розповість про медичну реформу, де пацієнтка та майбутні українці, їхні життя і здоров’я  є на першому місці», – говорить Наталія Гуран, голова ГО «Ліки Контроль».

Над створенням боту працювала група кваліфікованих розробників, представники неурядових організацій і лікарі-акушери-гінекологи. Чат-бот містить документи-пам’ятки, де вказані права пацієнток, перелік «червоних прапорців» – симптомів, які вказують на необхідність термінового звернення до лікаря, поради, як зібратися у пологовий будинок тощо.

«Вагітність під час війни – подвійне випробування. Вагітні особливо вразливі у цей непростий період, що позначається як на їхньому фізичному і моральному стані, так і на здоров’ї майбутніх малюків. Тому наше завдання – об’єднати зусилля з громадою, органами державної влади, бізнесом, лікарями задля того, щоб допомогти жінкам надати кращий можливий старт у житті майбутнім українцям. Чат-бот «Буду мамою» – один з важливих кроків на цьому шляху», – підкреслює Алеся Азарова, директорка благодійного фонду «280 днів».

«Здоров’я майбутніх мам та дітей – на першому місці в Програмі медичних гарантій. Починаючи з перших днів вагітності, всі необхідні медичні послуги для пацієнток оплачуються НСЗУ. Нам важливо, щоб кожна майбутня мама знала, що медична допомога протягом всього періоду вагітності, пологів та після народження малюка є безкоштовною. Всі необхідні консультації, обстеження та медична допомога входять до пакетів “Ведення вагітності в амбулаторних умовах”, “Медична допомога при пологах” та “Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках”. Для того, щоб отримати медичну допомогу безкоштовно, необхідно, щоб лікарня мала відповідний договір з НСЗУ. Тому ми раді створенню чат-боту “Буду мамою”, який допоможе майбутнім батькам швидко знайти лікарню та отримати безкоштовну медичну допомогу. Також ви завжди можете звернутися за допомогою до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77», – зазначила Наталія Гусак, голова Національної служби здоров’я України.

«Демографічна криза, яка може бути спричинена війною в Україні, є серйозною загрозою для майбутнього нашої країни. Тому зараз дуже важливо підтримувати майбутніх мам. Розроблення чат-боту «Буду мамою» дасть змогу українським жінкам дізнатися про безоплатний супровід вагітності та пологів. Цей бот створено на основі відкритих медичних даних НСЗУ та у співпраці з лікарями. Тож ми впевнені, що він стане незамінним помічником для кожної жінки, яка планує народити в Україні», – говорить Михайло Корнєєв, керівник експертної групи з відкритих даних Міністерства цифрової трансформації України.

«Кожна жінка заслуговує на доступ до якісних медичних послуг під час вагітності та пологів, незалежно від її матеріального чи соціального статусу. За допомогою чат-боту «Буду мамою» ми допомагаємо українським мамам отримати легкий і безоплатний доступ до інформації про медичні послуги, якими вони можуть користуватися протягом усього періоду вагітності. Цей інноваційний проєкт є свідченням важливості співпраці між громадянським суспільством, урядом та міжнародними партнерами», – зазначив Анастас Бойко, керівник напряму електронних сервісів і відкритих даних USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS».

 «Про те, що тепер «гроші ходять за пацієнтом» чули всі. А ось те, що за ці гроші можна отримати безоплатну медичну допомогу на сучасному рівні у комфортних умовах, все ще викликає недовіру. Пологовий №1 продовжує розвінчувати міфи та з усією відповідальністю інформує вас про безоплатні медичні послуги з ведення вагітності та медичної допомоги при пологах», – говорить Наталія Гончарук, в.о. директора КНП «Київський міський пологовий будинок №1».