Електронні публічні закупівлі
Вдосконаленням системи публічних закупівель, електронних послуг та доступу до відкритих даних для зменшення корупції.Мета компоненту
Підтримка розвитку екосистеми публічних закупівель та професіоналізація галузі для подолання корупції у публічних закупівлях.Цілі та результати компоненту
Юридична підтримка публічних закупівель
Допомога Уряду України у підготовці ключових правових та нормативних положень, необхідних для виконання завдань, викладених у Стратегії реформування публічних закупівель до 2022 року (далі-Дорожня карта), для забезпечення гармонізації законодавства України з директивами Європейського Союзу щодо державних закупівель та моніторинг і надання експертних висновків щодо законодавчих змін, які можуть підвищити корупційні ризики, а також підтримка Міністерства економічного розвитку і торгівлі України під час участі у роботі Комітету Світової організації торгівлі (СОТ) з питань державних закупівель.
Командою проєкту були надані коментарі та рекомендації до 17 нормативно-правових актів, що регулюють публічні закупівлі.
Станом на грудень 2020 року прийнято наступні нормативно-правові акти:
- Закон України Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі” та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель, який передбачає імплементацію другого та третього етапу Дорожньої карти, професіоналізацію сфери, розширення сфери застосування Закону на допорогові закупівлі та багато іншого;
- Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та деяких інших законів України щодо здійснення моніторингу закупівель»;
- Закон України “Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації”;
- Постанова КМУ «Про внесення змін до Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків»;
- Постанова КМУ “Про особливості створення та функціонування централізованих закупівельних організацій”;
- Постанова КМУ “Про встановлення розміру плати за подання скарги та затвердження Порядку здійснення плати за подання скарги до органу оскарження через електронну систему закупівель та її повернення суб’єкту оскарження”;
- Постанова КМУ “Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу”
- Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про особливості укладення рамкових угод».
- Наказ Мінекономіки “Про затвердження Примірної методики визначення вартості життєвого циклу”
Ці документи запроваджують нові можливості для проведення закупівель, зокрема через централізовані закупівельні організації та шляхом використання електронного каталогу. Встановлюються можливості здійснення оцінки тендерних пропозицій, з використанням нецінових критеріїв та за вартістю життєвого циклу, вводиться нова процедура закупівлі – торги з обмеженою участю. Також запроваджується електронний порядок внесення плати за скаргу та можливість повернення плати у випадках задоволення чи часткового задоволення скарги учасника Органом оскарження.
Інвестиції в технічну підтримку ІТ системи Prozorro
З набранням чинності Закону про публічні закупівлі 1 серпня 2016 року, згідно якого усі державні закупівлі проводяться через систему публічних електронних закупівель, платформа Prozorro потребує постійної технічної підтримки для забезпечення надійного рівня роботи системи при зростаючому обсязі операцій.
Проєкт USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» сьогодні є найбільшим донором системи Prozorro. Значна фінансова підтримка була надана на міграцію системи з хостингу Amazon Web Services в український дата-центр De Novo.
Починаючи з червня 2017 року по 1 березня 2018 року переміщено майже 45 терабайт інформації, понад 30 млн файлів та всі важливі компоненти для функціонування системи Prozorro. Такий переїзд є унікальним для України з використанням передових IT-досягнень.
Також проєктом надано технічну підтримку для забезпечення надійного рівня роботи електронної системи Prozorro при зростаючому обсязі операцій, а саме:
- забезпечено інтеграцію електронної системи Prozorro з Єдиним державним реєстром юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та з реєстром;
- лікарських засобів МОЗ. Також завершено перший етап інтеграції електронної системи Prozorro з Веб-порталом Державної казначейської служби;
- удосконалено модуль оскарження електронної системи публічних закупівель Prozorro;
- електронну систему публічних закупівель Prozorro забезпечено резервним дата центром для підтримки безперервної діяльності та безпеки системи;
- в електронній системі закупівель Prozorro запроваджено електронну тендерну документацію, що розширює можливості для антикорупційного моніторингу та аналізу;
- створено кабінет ЦЗО в електронній системі закупівель Prozorro.
- впроваджено Інтеграцію з Держказначейством та інформацією про оплати за договорами безпосередньо на порталі Prozorro. Так бізнес може перевіряти, наскільки добре той чи інший замовник платить за своїми зобов’язаннями. А будь-який громадянин, активіст чи журналіст-розслідувач може одразу ж перевірити наявність оплат по резонансних тендерах.
- впроваджено Інтеграцію з чорними списками АМКУ.
- розроблено функціонал в системі Prozorro для електронних звернень громадських активістів та представників бізнесу щодо порушень у закупівлях.
Інвестиції в технічну підтримку ІТ системи Prozorro.Sale
- Розроблено модуль аукціонів з оренди землі в електронній торговій системі Прозорро.Продажі, в листопаді 2018 року перші лоти з’явились в системі.
- Проведено модернізацію та доопрацювання процедури продажу спеціальних дозволів на користування надрами в електронній торговій системі Прозорро.Продажі.
- Розроблено модуль аукціону та процедуру аукціону для Укрзалізниці у системі електронних аукціонів Прозорро.Продажі та проведено інтеграцію зі сторонніми системами.
Професіоналізація публічних закупівель
Для підвищення професіоналізму закупівельників та аналізу ефективності закупівельних процесів проєктом «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» було створено навчально-аналітичний Центр вдосконалення закупівель на базі Київської Школи Економіки. Найбільші державні підприємства, представники органів влади та органів місцевого самоуправління пройшли навчання на Програмі професіоналізації закупівель. Даний навчальний курс – це перша в Україні та Східній Європі програма післядипломної освіти із закупівель. Серед наглядової ради та викладачів — міжнародні академіки, TOP-менеджмент великого бізнесу, лідери реформи закупівель в Україні. Програма професіоналізації закупівель поєднує актуальні міжнародні підходи до закупівель, український контекст та останні вимоги щодо професійної підготовки закупівельників. Аналітичний компонент Центру веде дуже активну підтримку Мінекономіки у впровадженні нових механізмів регулювання сфери публічних закупівель, впроваджує онлайн інструменти.
РЕЗУЛЬТАТИ
576 випускників Програми професіоналізації закупівель Центру вдосконалення закупівель Київської Школи Економіки (станом на грудень 2020 р.)
48 тренерів пройшли Програму тренінгів для тренерів
20 000 фахівців у сфері публічних закупівель підготовлені випускниками Програми тренінгів для тренерів
273 випускників Програми фахівець з публічних закупівель Центру вдосконалення закупівель Київської Школи Економіки (станом на вересень 2020)
45 випускників Програми менеджер з публічних закупівель Центру вдосконалення закупівель Київської Школи Економіки (станом на вересень 2020)
22 випускників Програми менеджер централізованої закупівельної організації Центру вдосконалення закупівель Київської Школи Економіки (станом на грудень 2019)
Підвищення довіри громадськості та бізнесу до системи публічних закупівель
З метою зменшення корупційних ризиків у галузі закупівель, залучення громадських організацій до моніторингу галузі та підвищення рівня компетенції громадських активістів у цій сфері, проєкт «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» проводить наступні активності:
- Підтримка DOZORRO-спільноти, яка об’єднує 24 громадських організацій з усієї України з метою систематичного моніторингу тендерів та виявлення корупційних ризиків у закупівлях. Починаючи з 2017 року було опрацьовано понад 30 тис. закупівель за якими було підготовлено звернення до замовників, контролюючих та правоохоронних органів.
- Робота мережі тренерів з використання та моніторингу системи Prozorro. Завдяки роботі координаторів Prozorro та проведенню регулярних семінарів в регіонах поглиблилися знання у сфері закупівель, бізнес почав більше цікавитися сферою публічних закупівель та навчатися працювати в ній, а громадські організації активніше зайнялися моніторингом сфери публічних закупівель. Протягом 2017 року було проведено понад 200 навчальних семінарів для більш ніж 6 600 слухачів.
- Проведення навчального онлайн-курсу «Публічні контракти та громадський моніторинг». З травня 2017 р. на платформі “Відкритий університет Майдану” розміщений навчальний курс “Публічні контракти та громадський моніторинг”. Це перша програма, яка покликана популяризувати та допомогти опанувати роботу з даними систем Prozorro, DOZORRO, eData, Youcontrol та інших. На програмі курсу слухачі розглядають суспільну активність та увагу до державних/публічних контрактів, насамперед щодо закупівель та операцій з державним/комунальним майном.
- Підтримка інструментів та навчання в їх використанні. Інструменти дають можливість більш ефективно аналізувати публічні закупівлі та дозволяють захистити інтереси громадян і бізнесу. Для цього було розроблено моніторинговий портал DOZORRO та ряд інших аналітичних інструментів. Зокрема система ризик-індикаторів дозволяє ідентифікувати тендери, за якими є підвищений ризик неефективності проведення процедури або ризик обмеження конкуренції. Додаток DOZORRO бот дозволяє отримувати сповіщення про зміни у тендерах на Prozorro та ефективніше моніторити публічні закупівлі та слідкувати за конкретними замовниками та тендерами. Модулі аналітики дозволяють отримати інформацію про закупівлі країни та конкретних замовників в декілька кліків. Так наприклад, Медичний модуль аналітики дозволяє виконувати аналіз закупівель медичного обладнання, фармацевтичної продукції, засобів особистої гігієни в різних розрізах. Панель керівних органів допомагає замовникам слідкувати за ефективністю проведення закупівель їх підпорядкованими структурними підрозділами для прийняття правильних управлінських рішень. Починаючи з жовтня 2018 року, DOZORRO спільнота провела близько 50 тренінгів, які відвідали понад 2 000 державних замовників, представників бізнесу, журналістів та активних громадян.
- Київська Школа Економіки розробила CPV-tool для покращення менеджменту процесу закупівлі і вибору набільш оптамльного CPV коду для проведення закупівель. Даний інструмент став багатоцільовим засобом, який допомгає зробити процес закупівлі більш ефективним, а також проводити аналіз ринку та груп товарів на основі CPV кодів. Розробники отримав позитивні відгуки про свій інструмент як від зацікавлених сторін, так і від учасників ринку. Влітку 2020 інструмент було оновлено, більше прочитати про функціонал CPVtool можна тут. Станом на кінець 2020 року сервісом скористалися 134 000 раз 32 000 унікальних користувачів.
- Розроблено он-лайн інструмент для визначення кількості уповноважених осіб замовником.
- Вдосконалено інформаційний ресурс з оцінки ефективності закупівель у організації.
Проведення спеціалізованих досліджень а галузі публічних закупівель
Команда проєкту разом з партнерами проєкту Transparency International Україна та Київська Школа Економіки проводять ряд досліджень публічних закупівель в Україні:
- «Реформа публічних закупівель в Україні та результати роботи електронної системи Prozorro»– це аналітичний звіт, який виходить один раз на півроку та охоплює всі основні зміни в сфері законодавства, технічного забезпечення та адміністрування, а також подає основні статистичні дані системи ProZorro. Крім того, цей звіт містить опис методології аналізу системи ProZorro, яку було розроблено в Transparency International Україна і яку організація закликає використовувати громадських активістів для моніторингу публічних закупівель.
- «Чи потрібно давати учасникам публічних закупівель 24 години на виправлення помилок?»– дослідження Київської школи економіки, в якому аналітики Центру вдосконалення закупівель проаналізували можливість виправляти несуттєві помилки під час тендеру, що у кінцевому результаті значно зменшить кількість зайвих дискваліфікацій за формальними ознаками у тендері. Це дослідження є базою для внесення відповідних змін у законодавство України.
- «Пропозиції щодо оптимізації механізму оскарження»– дослідження Київської школи економіки, у якому фахівці Центру вдосконалення закупівель провели аналіз даних про оскарження торгів за 2016-2017 рр., виявили проблеми механізму оскарження та внесли ряд пропозицій щодо їх виправлення. Це дослідження є базою для відповідних змін у законодавстві України.
- «Аналіз пропозиції поширити регулювання на всі публічні закупівлі, починаючи з 3 000 грн»– дослідження Київської школи економіки, в якому проводиться аналіз ідеї щодо поширення регулювання публічних закупівель на малі суми, а також наводяться позитивні та негативні наслідки, можливі ризики та оцінки при зміні принципів визначення порогів та запровадження спрощеної конкурентної процедури на малих сумах. Це дослідження є базою для внесення відповідних змін у законодавство України.
- «Держаудитслужба в публічних закупівлях: чи ефективні моніторинги?» – дослідження підготовлене Трансперенсі Інтернешнл Україна. Експерти проєкту DOZORRO дослідили функції та результати роботи органу контролю, а також виявили слабкі місця системи моніторингів, які потребують вдосконалення.
- “По той бік ProZorro: чи довіряє український бізнес публічним закупівлям”. – дослідження підготовлене Трансперенсі Інтернешнл Україна. Для його проведення аналітики опитали 599 учасників закупівель у ProZorro, а також проаналізували активність учасників у системі публічних закупівель за три роки. Як показало опитування, 54% учасників загалом задоволені роботою системи ProZorro. Зокрема учасники позитивно відгукнулися про взаємодію з електронними майданчиками. Так, 80% опитаних задоволені роботою в електронних майданчиках ProZorro, 70% — зручністю пошуку тендерів, 79% — подачею тендерних пропозицій. Крім того, 63% підприємців зареєстровані одразу на кількох майданчиках, що свідчить про високу конкуренцію майданчиків на ринку.
- Впровадження уповноваженої особи в контексті оптимізації процесів публічних закупівель – дослідження Київської школи економіки.
- Вартість життєвого циклу – Центр вдосконалення закупівель Київської школи економіки проаналізував, що таке Вартість життєвого циклу, як вона може бути імплементована в закупівельний процес в Україні та наводить конкретні варіанти прикладів закупівель деяких розповсюджених товарів з урахуванням цієї методики.
- «Аномально низька ціна в Prozorro: чи вдалося захистити замовника?» дослідження проведено Трансперенсі Інтернешнл Україна. Експерти проєкту DOZORRO проаналізували міжнародну практику АНЦ та перші 855 випадків спрацювання системи АНЦ у Prozorro.
Співпраця з Міністерством охорони здоров`я України за наступними напрямками:
- Технічна допомога з метою підвищення гнучкості та функціональності електронної системи публічних закупівель Prozorro. Реалізація нового інструменту у системі Prozorro – е-Каталогів “Prozorro Market” для здійснення закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення. Інструмент дозволяє закуповувати невеликі партії типових товарів всього в кілька кліків мишкою – як у звичайному інтернет-магазині. Відтепер державні замовники мають можливість швидко і легко купувати базові позиції в рамках допорогових закупівель – до 200 тисяч гривень, а саме: папір, канцелярські товари, типову офісну техніку, паливно-мастильні матеріали, а також лікарські засоби і медичні вироби. Замовник бачить всі цінові пропозиції та має змогу замовити товар, який йому найбільше підходить, після чого постачальник забезпечує доставку. Впровадження е-Каталогів дозволяє: 1) економити час та ресурси на участь у тендерах, 2) спростити процеси закупівлі найпопулярніших серед державних замовників товарів, 3) підвищити ефективність допорогових торгів за рахунок конкуренції між постачальниками у кожній із категорій товарів. За закупівлі медичної продукції відповідає державне підприємство “Медичні закупівлі України”.Рукавички, шприци, бинти, інші медичні товари та ліки можна замовити онлайн — за адекватною ціною, перевіреної якості та з мінімальним адміністративним навантаженням на замовника, адже вся основна робота вже буде зроблена державним підприємством “Медичні закупівлі України”.
- Законодавча та регуляторна підтримка Міністерства охорони здоров’я з метою визначення особливостей та розробки законодавства для ефективного проведення публічних закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення. Закупівля лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення, орієнтованих на потреби пацієнта, через електронну систему закупівель Prozorro та виконання завдань визначених у Концепції реформування закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2017 року № 582 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2018 року № 720-р). У вересні 2019 року Міністерству Охорони Здоров’я офіційно передано напрацьований пакет законопроєктів щодо ефективного здійснення закупівель лікарських засобів та медичних виробів, допоміжних засобів, інших товарів медичного призначення за кошти державного бюджету. Ці законопроекти лягли в основу Законів України:
- Закону України №531 від 17.03.2020 “Про внесення змін до деяких законів України, спрямованих на підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, які закуповуються особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я”;
- Закону України №532 від 17.03.2020 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо підвищення доступності лікарських засобів, медичних виробів та допоміжних засобів до них, які закуповуються за кошти державного бюджету, та створення умов для закупівель у сфері охорони здоров’я за кошти державного бюджету”.
Ще ряд проектів підзаконних нормативно-правових актів у галузі закупівель та обороту лікарських засобів та медичних напрацьовано та передано Міністерству охорони здоров’я протягом 2020 року. На базі цих напрацювань відбувається підготовка відповідних постанов Кабінету Міністрів України.
- Професіоналізація публічних закупівель в Міністерстві охорони здоров’я та медичній ЦЗО шляхом проведення Київською школою економіки навчання та тренінгів для представників МОЗ та уповноваженої на закупівлі організації – Державного підприємства “Медичні закупівлі України”. Навчальні поїздки за кордон та проведені тренінги посприяли підвищенню професійного рівня та фаховості понад 30 співробітників МОЗ та відповідного ДП у питаннях організації та управління процесом закупівель лікарських засобів, медичних виробів, допоміжних засобів та інших товарів медичного призначення. Навчання співробітників ДП також було проведене у галузях управління проектами, комунікацій, інформаційних технологій та управління даними, англійської мови та ряді інших.