Відкриті дані

Підтримка органів державної влади у відкритті та публікації даних, які раніше не були доступні для широкого загалу.

Мета компоненту

Підвищення ефективності та прозорості роботи органів влади, надання доступу населенню до публічної інформації із різних галузей та використання відкритих даних для створення корисних інструментів для суспільства та бізнесу.

Цілі та результати компоненту

Розробка та імплементація політики відкритих даних в Україні

Створення Дорожньої карти розвитку відкритих даних в Україні на 2017, 2018-2020 роки


Дорожня карта розвитку відкритих даних в Україні – це комплексний план дій Уряду з імплементації шести принципів міжнародної Хартії та розвитку відкритих даних в Україні. Зміст документів є результатом публічних консультацій та дискусій з представниками бізнесу, стартап-спільноти, громадського сектору та органів влади. Головною метою документу є впровадження та реалізація принципу «Open by Default» («Відкриті за замовчуванням»).

План дій з реалізації принципів Міжнародної хартії відкритих даних на 2018-2020 рр., прийнятий Урядом України 21 листопада 2018 року.


Впровадження інновацій з використанням відкритих даних

Проведення конкурсу міжнародного формату для проєктів на основі відкритих даних

Open Data Challenge – національний конкурс інноваційних ідей та IT проєктів на основі відкритих даних. У 2017 році конкурс вперше був проведений в Україні, для участі у якому надійшло 170 заявок з усієї України.

Мета конкурсу – заохотити розробників, підприємців, дизайнерів, дослідників та громадських активістів до використання відкритих даних для створення сервісів і продуктів, які сприятимуть вирішенню проблем українського суспільства.

У 2019 року на конкурс було подано 150 заявок з 30 міст України. Загалом за час існування конкурсу було подано 500 проєктів, 40 команд-фіналістів пройшли інкубацію, було обрано 14 переможців, що отримали сумарно 6 500 000 гривень та успішно продовжують розвиток своїх проєктів. Зокрема, Monitor.Estate — cервіс, що шукає та аналізує юридичні ризики на первинному ринку нерухомості, LvivCityHelper — чат-бот міської ради Львова, що швидко та легко надає доступ до публічної інформації міста у режимі 24/7, «Суд на долоні» — аналітичний інструмент для пошуку, дослідження та візуалізації судових рішень, Знай свого чиновника (Zaparkanom) – вебсервіс, який надає аналітичну інформацію для оцінювання чиновника на основі задекларованих статків, Сіті-бот Назар – муніципальний чат-бот, який інформує про роботу комунальних служб міста та інші.


Створення інструментів візуалізації на основі відкритих даних

Разом з партнером проєкту Тexty.org.ua створено аналітичні інтерактивні інструменти та сервіси з використанням відкритих даних.

ЗИМА БЛИЗЬКО. СТЕЖ ЗА ЗАПАСАМИ ВУГІЛЛЯ – дає змогу відcтежувати оперативні дані про запаси вугілля на енергогенеруючих станціях та стан виконання програми з накопичення цього ресурсу, а також отримати інформацію у відкритому доступі про всі функціонуючі ТЕС та про 6 найбільших ТЕС, які працюють на вугіллі. Інструмент створений у партнерстві з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.

ЗЛІТ ДОЗВОЛЕНО – дає можливість оцінити кількість вільних частот на міжнародних авіаційних маршрутах. Інструмент містить інформацію про надані права на міжнародні рейси, умови міжнародних угод про повітряне сполучення, дані розкладів деяких авіакомпаній. Візуалізація створена у партнерстві з Державною авіаційною службою України.

ВІННИЦЯ КОМУНАЛЬНА. ЯК ШВИДКО МІСЬКІ СЛУЖБИ РЕАГУЮТЬ НА ТЕЛЕФОННІ ЗВЕРНЕННЯ – показує аналітику даних вінницького проєкту “Цілодобова варта” за 4 роки – гарячої лінії міста щодо звернень громадян з проблемних запитань, а саме звідки та коли надходять дзвінки, як на них реагують відповідні комунальні служби. Інструмент створений у партнерстві з Вінницькою міською радою.

НА ОКОЛИЦЯХ НАВЧАЮТЬ ГІРШЕ. ЯК ЧЕРНІВЕЦЬКІ ШКОЛЯРІ СКЛАДАЮТЬ ЗНО – використовуючи дані про результати ЗНО, фінансування шкіл та статистику, яку збирає міське управління освіти Чернівців, аналітика визначає закономірності шкільної освіти у місті. Візуалізацію створено у партнерстві з Чернівецькою міською радою.

ЗЕЛЕНИЙ КРОПИВНИЦЬКИЙ – допомагає мешканцям Кропивницького отримувати інформацію про насадження, обрізування та видалення дерев на території міста. Відтепер будь-хто може завчасно перевірити, які роботи передбачені, хто є їх замовником, а хто – виконавцем. Це забезпечуватиме прозорість та обґрунтованість рішень міської влади, допоможе ефективніше використовувати кошти громади, зменшить корупційні ризики. Інструмент створено у партнерстві з Кропивницькою міською радою.

ЧИСТА ВОДА – інтерактивна карта забрудненості річок в Україні на основі даних Державного агентства водних ресурсів. На карті ‒ понад 400 пунктів контролю річкової води. Ви можете переглянути до 16 параметрів забруднення, а також з’ясувати, як його рівень змінювався протягом п’яти років.

ПЕРША РЕЄСТРАЦІЯ АВТОМОБІЛІВ В УКРАЇНІ – сервіс на основі відкритих даних Головного сервісного центру МВС дозволяє дослідити реальний стан українського авторинку, ознайомившись з технічними характеристиками зареєстрованих авто. Завдяки сервісу можна порівнювати дані щодо реєстрації транспортних засобів за регіоном, датою випуску, маркою та моделлю, типом палива, кольором та ін. В перший місяць роботи сервіс відвідали більше 100 тис. користувачів.

МАПА “МЕРЕЖА АВТОБУСНИХ МАРШРУТІВ” – інтерактивний інструмент на основі аналізу відкритих даних Міністерства інфраструктури України, що надає детальну інформацію про міжобласні та міжнародні автобусні маршрути в Україні. На мапі можна знайти інформацію про майже 4 000 автобусних маршрутів — від розкладу руху і проміжні станції до легальності перевізника. Пасажири можуть легко отримати  інформацію щодо перевізників: хто обслуговує, маршрути, яким автопарком володіє перевізник, термін дії дозволу на перевезення.

ВІДКРИТИЙ Е-КВИТОК ЖИТОМИРА – перша візуалізація роботи громадського транспорту на основі відкритих даних по е-квитку, яка показує потенціал використання відкритих даних у прийнятті зважених і прозорих рішень для покращення роботи транспорту і зниження корупційних ризиків. В інтерактивному інструменті зібрано інформацію щодо виконання графіків руху транспорту, щоденний обсяг виручки від продажу квитків, найпопулярніші міські маршрути і зупинки, напрямки пересування мешканців містом. Візуалізацію створено у партнерстві з Міністерством інфраструктури України.

У 2019 році ведеться робота над новими інструментами та сервісами на основі відкритих даних.

ВІДКРИТІ ДАНІ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОГО ЦНАПу 
Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) Івано-Франківська першим в Україні оприлюднив детальні дані про надані послуги, а також представив онлайн інструмент на основі даних, який виявляє попит на різні послуги протягом року, якість надаваних послуг та надходження до бюджету. Тепер кожен може проаналізувати роботу ЦНАПу, а також рівень життя міста. Візуалізація у зручному форматі показує найпопулярніші та найприбутковіші послуги протягом року, сезоні піки за тими чи іншими послугами, кількість відмов, співвідношення послуг у розрізі фізичних та юридичних осіб, чи була послуга надана вчасно тощо. Інтерактивний інструмент розроблений агенцією TEXTY за підтримки Державного агентства електронного урядування України у межах проєкту USAID/UK aid «Прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».

ВІДКРИТА МЕДРЕФОРМА – інструмент на основі відкритих даних, завдяки якому можна обрати лікаря та перевірити фінансовий стан медзакладу онлайн. Візуалізація дозволяє легко проаналізувати завантаженість спеціалістів у будь-якому медичному закладі та оцінити фінансовий стан амбулаторії: скільки вона отримує коштів відповідно до кількості декларацій на кожного лікаря і на що витрачає. Журналісти та громадські активісти без зайвих зусиль можуть отримувати інформацію про перебіг медичної реформи загалом. Інструмент реалізовано Агенцією журналістики даних у межах проєкту USAID/UK aid «Прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».


Розвиток та підтримка спільноти відкритих даних в Україні

Open Data Forum

В УКРАЇНІ ВПЕРШЕ ВІДБУВАЄТЬСЯ OPEN DATA FORUM

Щорічна всеукраїнська подія, що об’єднує представників центральної та міської влади, українських та міжнародних експертів, громадських активістів та стартап спільноту навколо теми розвитку та застосування відкритих даних в Україні. У 2018 році Форум відвідало понад 300 учасників та більше 30 спікерів взяло участь в панельних дискусіях на тему цінності відкритих даних для різних галузей економіки України.

Open Data Awards – відзначення лідерів у галузі відкритих даних

Нагородження державних установ, громадських і комерційних організацій та активістів за досягнення у розвитку відкритих даних в Україні, традиційно відбувається в рамках Open Data Forum.

Створення безкоштовного онлайн курсу з відкритих даних

Спільно з Державним агентством з питань електронного урядування та в партнерстві з британським Open Data Intitute було створено онлайн курс з відкритих даних. Доступ до інтернету та година часу – це все, що необхідно для того, щоб дізнатися, що таке відкриті дані та в чому їхня цінність, що робить відкриті дані якісними, а також які є принципи публікації та використання відкритих даних. Курс є україномовним та безкоштовним.

Дізнатися більше і пройти курс.

Створення Національної мережі тренерів з відкритих даних: підготовка агентів змін в містах

Національна мережа тренерів з відкритих даних об’єднує активістів, які сприяють розвитку відкритих даних на місцевому рівні, формують стратегію відкритих даних у містах, налагоджують співпрацю з органами місцевої влади, проводять тренінги та воркшопи з відкриття даних для місцевих органів влади, активістів, підприємців та інших зацікавлених сторін. Метою створення мережі є підвищення доступності та якості відкритих даних в Україні, зміцнення спроможності державних установ у публікації відкритих даних, збільшення ролі даних у здійсненні державної політики та підвищити громадський попит і та навички роботи з відкритими даними.

Станом на кінець 2018 року підготовлено 36 тренерів з відкритих даних у 31 місті України.

Open Data Leaders Network

Міжнародний формат навчання та обміну ідеями у галузі відкритих даних, розроблений спеціально для представників державних органів. Під час триденного інтенсиву учасники удосконалюють свої знання про відкриті дані, вчаться розробляти та реалізовувати стратегії відкриття даних у своїх містах, отримують консультації експертів у сфері відкритих даних.

За 2017-2019 роки участь у програмі взяло 40 учасників (представники органів місцевого самоврядування та центральних органів виконавчої влади).

Open Data Story Camp

Інтенсив з аналізу та візуалізації даних для журналістів-розслідувачів, програмістів, аналітиків та громадських активістів. Метою Open Data Story Camp є надання можливості активістам реалізувати свою ідею, провести антикорупційне дослідження, створити суспільно-корисний сервіс з використанням відкритих даних.

В рамках програми відбулося три інтенсиви:

  • з аналізу даних з Єдиного державного реєстру судових рішень України (серпень 2017 року);
  • з аналізу даних про бенефіціарів українських компаній (вересень 2017 року);
  • з аналізу даних щодо моніторингу поверхневих вод (липень 2018 року).

Модернізація порталу data.gov.ua

У вересні 2018 року Державне агентство з питань електронного урядування запустило оновлений Портал відкритих даних України data.gov.ua.

Оновлена версія порталу має ряд переваг як для користувачів, так і розпорядників інформації, що роблять відкриті дані доступнішими для громадськості та бізнесу. Оновлений портал має на меті стати one-stop-shop для всіх наборів відкритих даних України.


Розвиток відкритих даних у містах

Запуск пілотних проєктів з розвитку відкритих даних у містах України

Пілотні проєкти з містами України – це ініціатива для розвитку відкритих даних у містах з метою збільшення прозорості міської влади та забезпечення доступом мешканців міст до важливої інформації у форматі відкритих даних.

У рамка пілотного проєкту міста отримують експертну допомогу кращих фахівців з відкритих даних, а саме: проведення аудиту даних, які є у розпорядженні міських рад, надання рекомендацій щодо підготовки та публікації наборів відкритих даних, допомога у запуску міських порталів відкритих даних та створення корисних для міста веб-інструментів. Важливою складовою проєкту є проведення консультацій з представниками місцевих громад – бізнесом та активістами – щодо пріоритетності наборів даних, які становлять інтерес для жителів міста.

Першими пілотними містами у 2017 році стали Вінниця та Чернівці, а у 2018 році приєдналися Житомир, Івано-Франківськ та Кропивницький. Всі ці міста уже долучилися до Міжнародної хартії відкритих даних та разом з експертами розробили плани дій з реалізації її принципів. Ці міста взяли на себе зобов’язання перед світовою спільнотою щодо розвитку відкритих даних у своїх громадах.

Експертна підтримка запуску місцевих порталів відкритих даних

Фахівці проєкту допомагають учасникам програм Open Data Leaders Network та Національної мережі тренерів з відкритих даних по завершенню навчання запускати портали відкритих даних у своїх містах. У 2017-2018 роках міські портали відкритих даних з’явилися у Дніпрі, Тернополі та Дрогобичі завдяки підтримці місцевої влади та знанням активістів.


Дослідження у сфері відкритих даних

«Економічний потенціал відкритих даних для України» (квітень 2018 року)
OD_in_Ukraine_2018

Відкриті дані у 2017 році принесли в економіку України понад 700 млн доларів або 0,67% ВВП – про це свідчать результати дослідження «Економічний потенціал відкритих даних для України», яке провели Київська школа економіки у співпраці з Open Data Institute (London) у рамках проєкту. За висновками авторів дослідження, якщо Україна продовжуватиме публікацію даних і, зокрема, оприлюднить набори даних, визначені в урядовій Постанові №835, то економічна вигода від відкритих даних до 2025 року зросте вдвічі – до понад 1,4 млрд доларів або 0,92% ВВП.

Дослідження, що проводилося за підтримки Державного агентства з питань електронного урядування, є першою спробою оцінити прямий економічний ефект відкриття даних державними структурами і той потенціал, який ці дані створюють для національної економіки. У ньому зібрані основні результати та прогнози майбутнього впливу відкритих даних на українську економіку та працевлаштування, а також конкретні рекомендації уряду щодо подальшого розвитку економіки відкритих даних.

Розробка індикаторів та оцінки прогресу органів центральної та місцевої влади у сфері відритих даних

У співпраці з міжнародною організацією Open North розроблено методику та індикатори для оцінки стану оприлюднення і оновлення відкритих даних розпорядниками інформації. Після прийняття оновленої редакції Постанови №835 цей інструмент допомагатиме міністерствам відслідковувати прогрес у провадженні політики відкритих даних в Україні. У розробку індикаторів оцінки покладено шість принципів Хартії відкритих даних.